1. tam ismi derrick martell rose'dur. 4 ekim 1988 doğumlu amerikan profesyonel basketbol oyuncusu. memphis tigers ile bir yıl kolej basketbolu sezonu geçirdikten sonra 2008 nba draftında kendi şehrinin takımı olan chicago bulls tarafından birinci sıradan seçildi. çaylak sezonunu çok başarılı şekilde geçiren rose yılın çaylağı ödülünü kazandı. 2011 yılına gelindiğinde, 22 yaşında sezonun en değerli oyuncusu ödülüne layık görüldü. böylece nba tarihinde mvp ödülünü alan en genç oyuncu ünvanına da ulaştı.

  2011 yılında mvp olduğu sezonda ciddi diz sakatlıkları ile mücadeleye başladı. 2012 nba playofflarında philadelphia 76ers serisinde sol ayağında ön çapraz bağlarını koparttı. bir kaç ameliyat geçirdi ve 2012-2013 sezonunu kaçırdı. 2013-2014 sezonunda tekrar oynamaya başladı. bu kez normal sezonda portland trail blazers'a karşı oynanan maçta menisküs yırtığı sebebiyle maçı ve sezonun geriye kalan kısmını tamamlayamadı.

  bir sonraki sezon rose geri döndü fakat diz sakatlıklarıyla mücadelesi 30 maçı daha kaçırmasına neden oldu. 22 haziran 2016'da chicago bulls derrick rose, justin holiday ve 2017 nba draftlarında ikinci tur seçim hakkı karşılığında, new york knicks cephesinden jose calderon, jerian grant ve robin lopez'i takas etti.
  ilgaz
 2. her ne kadar iki sezondur doğru düzgün maça çıkamasa da, nba'in gelmiş geçmiş en yetenekli ve delici guardlarındandır.
  bir bulls taraftarı olarak takas edilmesi beni çok etkilemiştir.
  ancak asıl etkileyen,calderon grant robin lopez gibi bir 3'lü karşılıgında verilmesi.
  bu kadar değersiz bir oyuncu değildi bence..