1. bilimsel adı tip of the tongue syndrome olan bu duru, herkesin başına muhakkak gelmiştir. eğer siz de benim gibiyseniz, aklınıza getirene kadar göbeğiniz çatlıyordur. şimdi google' dan aratayım hemen demek büyük kolaycılık ve öğreniyorum ki aslında bizim öğrenmemizi körelten bir unsur. yani bilim adamları da boşuna araştırmamış olsa gerek. ama beyni zora sokup, çalışmasına her türlü katkıda bulunacak işlemleri yapmak birinci derecede bizi olumlu olarak etkiliyor şeklinde bakarsak şayet; kolaycılığa kaçmadan gerekirse tüm gün düşünmek en güzeli. kendi kendime bulmayı, kendimce oyun edinmiş biriyim ben. eh evet, arada kopya çekiyorum ama bana zararı varmış, artık yapmicimm..

    detay yazıyı okumak isteyenlere.
  2. basitçe beyin bilgiye ulaşamaz. daha doğrusu nereden ulaşacağını bilemez.

    bilgi orada karşısındadır lakin hangi yoldan gidip bilginin okunacağını bilemez. tabi bir süre sonra yolu bulur ve bilgiyi hatırlarız.
  3. bunun eylemlere, fikirlere, duygulara göre olan versiyonu da olmalı. mesela bir şeyi gördük ve ilk izlenim edindik. aslında ona söyleyeceklerimiz, onunla ilgili hissedeceklerimiz, ona karşı eyleyeceğimiz edimler dilimizin ucundadır ama başka başka oluruz hep. sosyal ortamın yazısız kurallarıyla bin bir farklı şekle gireriz. dilimizin ucundakini de göremeyiz. bazı şeyler hep doğrudur. hiç şaşmaz. neden bilmem. çok da gariptir doğrusu. büsbütün doğrulukla kuşanmış dünyamızı nasıl olur da alır başka düzlemlere taşırız sıklıkla merak ederim.

    o zaman dil olmasa, sınırı belirten uç da olmayacak. sınırsız dünya tek devlet tek dil tek din...