1. Avustralya'ya özgü yabani köpek türü, latince adı (bkz: Canis lupus dingo) olan bu hayvan avustralyada bulunan memeliler arasında sanırım keseli olmayan tek tür.

  Avustralya yerlileri olan aborjinler için önemli bir yer tutuyor, hikayeleri efsaneleri ile, ayrıca yerel çiftçiler de bu hayvanların avları olan kanguru, fare ve tavşanlardan dolayı, düşmanımın düşmanı dostumdur diyerek sıkı takipçilerinden :)

  Dışardan görünüşü standart bir köpeği andırsa da oldukça tehlikeli bir tür, uzak durulmalı, gerçi ben olsam avustralya da tavuk olsa dokunmam :)
  dünyada yaşama zorluk seviyeleri
 2. adaya işgalci avrupalıların getirdiği evcil köpeklerin vahşi avustralya doğasında onlarca nesil sonra kendine özgü bir türe dönüştüğü hayvandır. bu yüzden adadaki yaygın memelilerin aksine keseli memeli değildir.
 3. ahırı olan biri.
 4. bu dingoların avustralya'nın doğal yaşamına zarar verdiği gerekçesiyle "sayılarını azaltmak" üzerine bir politika izlendi. lakin bunların sayıları azalınca "feral cat" denen yabani kediler çoğalıp avustralya'da her gece milyonlarca hayvanı katletmeye başlayınca bu politikanın yanlış olduğunda karar kılındı. ve sonuç "dingolara özgürlük"...
  bozuk