1. yeni bir dünya ya da an yaratma sanatı demeli buna. araştırıp merak ettikçe dehşet güzellikte işleri görmek mümkün çünkü. minik minik insanlar, evler, araçlar, ağaçlar, hayvanlar.. bazen bir savaş anı bazen bir şehir hayatı ya da bambaşka bir hayal ürünü olarak karşımıza çıkması mümkün. özel olarak ilgilenenler varmış ki bunlardan biri de rahmetli zeki alasya.

    tüm bunların yanında sabırla, ince ince işlenen bir hobi olduğu kesin. sanırım biraz da masraflı. ama araştırıldıkça, belki de meraklıları arttıkça daha temin edilebilir ve ekonomik olabilir, kim bilir ki?

    imkan olsaydı mesela * çocukları ekran başından alıp minik modellerle uğraşmalarına teşvik edebilirdik, edebiliriz de hali hazırda. hem hayal güçlerinin gelişimi hem de el becerilerinin artması adına güzel olurdu diye düşünmeden edemedim.

    büyükler için de durum pek farklı değil aslında. zira içimde bu tarz bir hobi edinmek adına hep bir istek var, henüz gerçekleşmemiş olsa da... bakalım ne zaman deriz, "bugünün işini yarına bırakma" diye.. *

    böyle bir şey işte tam olarak ..