1. ilk yorumunu böyle bir haber üzerinden yapmak acı verici olsa da, bugün aramızdan ayrılmış olan büyük oyuncu, metin'in ekürisi, himmet ağabeyi.
 2. sabah sabah beni yumruk yemişim gibi hissettiren güzel insan. herkes bir gün ölecek de ölmesi gereken onca insan varken senin gitmen haksızlık be usta. mekanın cennet olsun. unutursak kalbimiz kurusun.
 3. metin akpınar, "zeki alasya benim yarımdı, canım gitti" demiş. devekuşu kabare unutulmaz ki...
 4. metin akpınar'ın yancısı, usta oyuncu. yeteneksizdi ama hepimiz severdik. ruhu şad olsun.
 5. bir yanlışlık olmasın sevgili youserlar. hiç bekçi zeynel, himmet abey, bacanak hasip ölür mü?
 6. güzel insanları bir bir kaybediyoruz. söylenebilecek başka bir söz yok.
 7. böyle ölümlerde aklıma ilk gelen şey yaşar kemal'in sözü oluyor:

  "o güzel insanlar o güzel atlara binip gittiler, demirin tuncuna insanın piçine kaldık."

  huzur içinde uyu güzel insan.
  hubot
 8. tek tek gidiyor güzel insanlar...
 9. zeki alasya - metin akpınar ikilisinin sahneye koyduğu "yasaklar" oyunu 12 eylül rejiminin ceberut ve yasakçı atmosferini hicivli bir şekilde teşhir etmişti. zeki alasya'nın kenan evren denen katil generalden 1 gün önce hayatını kaybetmesi ne kadar kötü bir tesadüf.
 10. rahmi koç müzesi'nde kendisi için ayrılan bir bölüm olduğunu gördüğümde çok şaşırdım. arkadaşımın da verdiği bilgiye göre, epey bir zamandır üzerinde uğraştığı tren dioroması, ölümünün ardından eşi ve kızı tarafından müzeye bağışlanmış.

  zeki alasya tren dioroması; müzenin lengerhane binasında sergilenmekte olup gerçekten benzerlerine nazaran en büyük ve en güzeliydi belkide. sizi çocukluğunuza götürüveriyor bir anda.