• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.20)
dr. jekyll ve mr. hyde - robert louis stevenson
viktorya dönemi'nin ahlakçı paranoyasının insan bilincinde yarattığı yarılmayı yansıtan heyecan yüklü bir başyapıt... bilinmeyeni kurcalayan ve vücut kimyasının insan psikolojisi üzerindeki etkisi üzerine içerdiği hayal gücüyle yüz yıl öncesinden geleceğe bakabilen bir eser... dr. jekyll ve mr. hyde, bir insanın ruhundaki iki farklı kişiliğin; iyinin ve kötünün etkileyici ve heyecan yüklü çatışmasını anlatıyor.öykünün ürpertici gizzemi ve bir adamın ikili doğasının zeki ve hassas biçimde portrelenmesi, stevenson'un yüz yıl sonra bile bizleri eksilmeyen bir dehşet ve duygusallıkla etkileyen çok büyük ve usta bir yazar olduğunu ortaya koyuyor. (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
  1. ilk bilinen veya tanımlananan multiple personality disordera sahip louis vivet'in ilham verdiği, okurken insanı tedirgin eden ama yarım bırakmak istemediğiniz tek oturuşta bitirilen kısa roman.
  2. okan bayülgen'in seslendirdiği, sesli kitap formatı da tavsiye olunur. sadece, benim gibi yanlışlıkla 13. bölümden başlayıp sürpriz sonunu ilk dakikadan öğrenmemeye dikkat edin
    izumi