• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.67)
ekümenopolis; ucu olmayan şehir - imre azem
"her açıdan gittikçe büyüyen, ne büyümesi ne de nüfus artışı durdurulamayan bir şehir istanbul. 1980'de yapılan ilk metropolitan planlamasında kentin kaldırabileceği nüfus 5 milyon olarak belirlenmişken bugün istanbul 15 milyonu aşan nüfusuyla, halen önlemeyen bir artışın ve iştah kabartan yeni uydu kentlerin merkezi konumunda.
imre azem imza attığı bu ilk uzun metrajlı belgeselinde, seyircileri yıkık gecekondu mahallelerinden gökdelenlerin zirvesine, son yılların büyük projesi marmaray’dan ihale aşamasındaki üçüncü köprü projesine kadar istanbul’un yeni rant mekanlarını, ve tüm bu senaryolar arasına sıkışan kent insanlarını beyazperdeye taşıyor.
2011 saraybosna insan hakları ödülü'ne layık görülen film gezdiği çeşitli festivallerden sonra ticari vizyonda da gösterime girecek."
 1. ülkenin ileri gelen tüm bilim insanları, vatanseverleri, duyarlı vatandaşı "rant uğruna kent elden gidiyor!" feryadıyla boş muhalefetle suçlanırken, iktidar ve sermaye odakları kalkınma maskesi altında kenti şantiye alanına çeviriyor. üstüne, aklı selimi "beğenmiyorsan kullanmayacaksın." zevzekliğiyle tehdit ediyor. kentin ciğerine vurduğun hançerle ortak geleceğimizden çaldığın her zerre, yok ettiğin her orman, kuruttuğun her sulak alan için nefes almayı keseceksen, biz o yolları, köprüleri, betondan ucubeleri yıkıp, ekolojik restorasyonla geri kazandırmaya hazırız.

  belgesel, plansızlıktan vıcık vıcık yağ bağlamış çılgın rant projelerinin kent üzerine etkilerini; mimar, plancı, sosyolog, müteahhit ve halk ile yapılan ropörtajlar eşliğinde somut veri ve görsellerle ortaya koyuyor.

  web sayfası
  fragman
  imdb
  youtube