1. marcus aurelius - kendime düşünceler kitabı stoa felsefesi için iyi bir başlangıç olabilir. kitabın en vurucu cümlelerinden biri de şudur; eğer bir dış etken sizi üzerse, duyduğunuz acı o şeyin kendisinden değil, sizin ona verdiğiniz değerden geliyordur. onu da her an ortadan kaldırma gücünüz vardır. bu sözü bütün derinliğiyle algıladım algılayalı hayatta hiç bir şey canımı haddinden fazla acıtmıyor.
 2. bryan magee'nin felsefenin öyküsü kitabı, külfetli bir ansiklopedi formatında olmasına rağmen birkaç oturuşta "bir sayfa daha" diye diye bitirebileceğiniz akıcılık ve çekicilikte bir çalışma. kapsamlı fikirlerin temel noktalarını sunar. öğrencisinin öğrencisi olduğum ahmet arslan'ın felsefe'ye giriş'i ise magee'nin temel noktalarına bir de detay noktaları ilave eder ve de bu noktaları birleştirmek adına son hamleyi çok isabetli bir şekilde yapmanızı sağlar, ki bu kitabın en güzel tarafı bu. içinde yazanları öğretmez, size onları öğrenmeyi öğretir. hamleyi yapmaz, sizi hamleyi kendi kendinize yapabileceğiniz bilinç seviyesine taşır. soru sormanın cevapları bulmaktan daha önemli olduğu belki de tek alan olan felsefe sınırlarından içeri girildiğinde işe yarayacak bir şey bu yetkinliğe ulaşmış olmak.

  her ne kadar gerçeklik, hayat, ya da gerçek hayat zaten felsefe üzerine kurulu olsa da "gerçek hayatta ne işimize yarayacak?" zihniyeti için de roger-pol droit'in 101 gündelik felsefe deneyimi birebirdir. düşünme ve sorgulama eylemi esnasında olup bitenlerin günlük hayata daha somut olarak yansıtılmış hallerini deneyimlemeye zemin hazırlar. bazı kuramlar, imgeler, duygular ve düşünceler görülebilir ya da dokunulabilir olmadan kavranamıyorlar ya da anlamlarını kaybediyorlar çünkü.
 3. hukuk felsefesiyle ilgilenenler için raymond wacks-hukuk kuramini anlamak kitabını önerebilirim.
 4. abi
 5. platon bir gün kolunda bir ornitorenkle bara girer
  thomas cathert & daniel klein
  ------

  felsefe mi? felsefeyi anlamak için büyük bir dehanın zekâsına ve peygamber sabrına sahip olmak gerekir. bu doğru değil! bu komik, ele avuca sığmaz, çok yönlü ve zengin içerikli kitap bu efsaneyi yerle bir ediyor.

  "platon bir gün kolunda bir ornitorenkle bara girer…" ile birlikte kendinizi olağanüstü eğlenceli bir felsefe dersinin içinde bulacaksınız. felsefi kavramların esprilerle nasıl aydınlatılabileceğini, mizahın da aslında büyüleyici bir felsefi içerik barındırdığını göreceksiniz. ama bir dakika… bu iki kavrayış yolu, yani felsefe ile espri aynı şey mi yoksa? fıkra ve esprilerin kuruluşu ve etkisiyle felsefi kavramların kuruluşu ve etkisi aynı malzemelere dayanmaz mı? ikisi de aynı şekilde aklımızı gıdıklamaz mı? şey, biraz düşünüp sonra söylesek?

  harvard'lı iki felsefe profesöründen "güldürürken düşündüren" bir stand-up
 6. john zerzan- gelecekteki ilkel

  valla ben çok şey öğrendim
 7. marksizm ile ilgili metin çulhaoğlu'nun binyıl eşiğinde marksizm ve türkiye solu eseri, belki artık iyice ortodoks kalmış olsa da, marx'ın kendisinden başlayacak şekilde önde gelen marksist düşünürlerin çeşitli uğrak noktalarındaki görüşlerinin özenli bir toplamasıdır. sadece marx'ın kendi ürününden yola çıkan iyi bir inceleme ise, kısa fakat yoğun olan, etienne balibar'ın marx'ın felsefesi eseridir.