• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.73)
çürümenin kitabı - emil michel cioran
nerede tükettin ömrünü? bir hareketin hatırası, bir tutkunun işareti, bir maceranın parıltısı, güzel ve firari bir cinnet-geçmişinde bunların hiçbiri yok;hiçbir sayıklama senin ismini taşımıyor, seni hiçbir zaaf onurlandırmıyor. iz bırakmadan kayıp gittin; senin rüyan neydi peki?kökeninde aldatıcı ve yıkıma mahkum olmayan hiçbir "yeni" hayat görmedim şimdiye kadar. her insanın zaman içinde ilerleyip bunaltılı bir geviş getirmeyle kendini tecrit ettiğini, yenilenme niyetine de ümitlerinin beklenmedik yüz buruşturmasıyla karşılaşıp kendi içine düştüğünü gördüm... (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. cioran, muazzam dili ve korkunç karanlığı ile kitabın içine çekiyor sizi. okudukça, okuduklarınızı içselleştirdikçe yaşam umutlarınızın azaldığını hissediyorsunuz. gözünüzün nuru yavaş yavaş sönmeye başlıyor, kimimize göre çürümeye başlamış olmanın, kimimize göre çoktan çürümüş olmanın ızdırabını hissediyorsunuz ve bir intihar fikrine en yakın olduğunuz noktalarda dolaşıyorsunuz.

  metis yayınlarının yine harika bir baskısıyla sunulmuş. kitabın kalınlığı tam ele oturuyor. sayfalar "allahım ben bunu okumam yerim" yumuşaklığında ve çekiciliğinde. sanırım ilk baskıları daha kalın ve büyüktü. fontu küçülterek yayın evi tarafından biraz kitap mühendisliği yapılmış.

  bence her yetişkinin kesinlikle okuması gereken bir kitap. yetişkin diyorum çünkü daha genç biri olarak okusaydım içimde açtığı bu karanlık boşluğa ne reaksiyon verirdim bilemiyorum.

  daha ilk sayfasını açtığınızda sizi içine çekeceği karanlığın işaretini bir shakespeare (3. richard) dan alıntıyla veriyor. sanıyorum richard'dın ölümü üzerine elizabeth'in serzenişi olan bu sözü okuyoruz:

  i'll join with black despair againts my soul,
  and to myself become an enemy.

  yeisle birleşeceğim ruhuma karşı,
  ve düşmanı olacağım kendimin...
 2. hasan ali toptaş'ın harfler ve notalar'ını okurken karşıma çıkan bir kitaptı çürümenin kitabı. hasan ali toptaş'ın çok beğendiği, etkilendiği biri cioran. kitabı ilk okuduğumda bende yazınsal bir felsefe kitabı olduğu izlenimi uyandırmıştı. arada bir dönüp  baktığımda yanılmadığımı görüyorum. 

  zincirin halkalarından biri cioran. marx'ın yabancılaşan insanı nietzsche'de yozlaşmış, cioran'da çürümüş, günümüzde kokuşmuştur bence.

  cioran hakkında bizde yapılan en iyi çalışmanın sadık erol er'in hiçliğin doruklarında cioran adlı çalışması olduğunu düşünürüm. bu kitabı bulmak oldukça zor artık. ilgilenenler, etik yayınlarından çıkan büyük düşünürler ansiklopedisinin üçüncü cildinde cioran'a  ayrılan bölüme bakabilir. hiçliğin doruklarında cioran, ansiklopedinin bir bölümü olarak aynen yayınlanmıştır.

  iyi okumalar...
 3. youreads eş zamanlı kitap okumaları kapsamında okuma fırsatı bulduğum muazzam bir kitaptı. öneren drunkard seeshaven'a ne kadar teşekkür etsek az.

  kitabın her cümlesi aforizma, her cümlesi altı çizilesi. anlaması zor, sakin kafayla okunması şart. dili çok etkileyici geldi bana, konusu insan ve hayat, ama öyle bildiğimiz gibi değil. hiçlik ancak bu kadar şahane anlatılır diye düşünüyorum. sayfalar aktıkça saklanacak yer arıyor gibi hissettim, nereye kaçsam da kurtulsam bu amaçsız bedenden diye sancısını duydum. anlatmakla anlatılmayacak bir eserdi gözümde. buraya alıntı yapmaya kalksam sonunu getiremem eminim. herkesin okuması gerek, okuması ve bi dönüp kendine başka gözle bakması gerek. şiddetli tavsiye edilecekler arasındadır.

  !---- spoiler ----!

  "kökleri küçük düşürücü olmayan, sebepleri icat edilmiş olmayan, arzularla ortaya çıkmış mitoslara sahip olmayan tek bir berrak ve şeffaf hayat var mıdır?"

  " özgür olmayı deneyin.. açlıktan ölürsünüz."
  !---- spoiler ----!
  abi
 4. insanların dilinde zaman zaman boy gösteren bir cümle vardır: "sen benim kim olduğumu biliyor musun?" cioran, çürümenin kitabı'nda insanın kim olduğunu, aslında hiç olduğunu, yüzüne tükürürcesine anlatır.

  kitap, ödevini yanlış yapan ya da yapmayan küçük bir öğrencinin, öğretmeninin sert ve ürkütücü bakışları ve sözleri altında yaşadığı ezilme hissini yaşatıyor. bana öyle oldu. sanki yaşarken ve hayatın gereklerini yerine getirirken yukarıdan korkunç ve karanlık bir ses "insan, zavallı yaratık!" dercesine gülüyor.

  öyle iyi cümleler kuşanmış ki yazar, okuyucunun köşeye sıkışmaktan başka yolu yok. yazar karşısında insanı ve hayatı savunmak için kurabilecek tek cümle bulamıyor okuyucu.

  kitapta sevdiğim bazı sorular:

  !---- spoiler ----!

  "kendi hayatımız zar zor kavranabilir görünürken, ötekilerin hayatı nasıl tahayyül edilebilir?

  "bütün varlıklar mutsuzdur; ama ne kadarı bunu bilir?"

  "geceler boyu hangi kâbuslarla haşır neşir olduk ki güneşe düşman olarak kalkıyoruz?"

  "gündüzleyin güneş marifetiyle bir balmumu gibi eriyorum ve geceleyin katılaşıyorum; beni paramparça eden ve beni kendime iade eden art ardalık; cansızlık ve miskinlik içindeki başkalaşım... bütün okuduklarım ve öğrendiklerim buna mı varmalıydı?"
  !---- spoiler ----!
 5. sinikliği, evirmiş çevirmiş son tahlilde muazzam betimlemiş bir yazarın eseri.. geçenlerde bir dil bilimcinin yazdığı çok güzel bir kelime vardı, hatta bir kaç cümle içinde de kullanmıştı; ''sıfatüstü''. -sıfatüstü vahşet, sıfatüstü kindarlık v.b. aşağı yukarı neresinden tutarsan tut, sinizm'e ya da sıfatüstü'nlüğe bağlanabilir cioran'ın verdiği mesajlar. bu tür konsept eserlerin nüfuz ettiği nokta şu; insanı, insan olmanın bilindik somut ve kalıplara sığdırılamayan soylu değerlerinden sıyırmak. hani kirinden, tozundan, pisliğinden, çamurundan arınmak için duşa girer ya insan. keza, bu tarz bazı kitaplar da öyledir; ''unutmayın dünya bir bataklık ve daima kirlenmeye devam edeceksiniz, ara da duşa girmeyi ihmal etmemeniz gerek, geçmişte alınan duşlar ile her ne kadar paklansanız da'' der gibi.

  youreads eşzamanlı kitap okumaları içinde grupsal olarak okunan bu kitaba bir kaç kelam daha etme şerefine nail olacağım. bundan sonrasını okumasanız da olur, zira herhangi bir önem arz etmiyor.

  ibn-i sina, "kendini hissettiren organ, hastalıklıdır" der. bu tür kitaplar ''insan''a kendini hissettirir aslında, yani özünü, yani gözardı ettikleri her ne varsa suratına çarpar; 'yaşam'ın, kimi kişiler tarafından keşfedilmemiş, kimi kişiler tarafından sadece hissedilmiş, kimileri tarafından da teoriden öteye geçilemeyen bir sıfatüstü boyutunu perdeler. evren'de, fikirsel çıkarımları neticesinde dönüşümsel kavramlarını, yaşadığı zamana ve zaman sonrası insanlara aktarımını sağlayan düşünürlerin hepsi başarılı olamamıştır; -mükemmel teori -dandik pratik.. tolstoy anlamsızlığın farkına vararak, kırk küsur odalı malikânesini bırakıp doğduğu köy olan yasnaya polyana'ya giderek köylü yaşantısı özümsemesi, çiftçilik yapması işte bu kaçışların başlangıcıydı. dünya edebiyat tarihinde ilk 10 giren anna karenina'yı yarıda bırakarak 'şu anlamsız dünya'da boşuna uğraşıyorum' demiştir (tabii sonradan yine de bitirmiş eseri). ve yaşamının sonuna doğru malum büyük kaçışının başlarında tren istasyonunda ölmüştür. mesela, bu çizgideki zamanımızın bir diğer izdüşümü can yücel'dir, fakat kısmen başarmıştır yücel. bir başka örnek olarak da hep diyojen gelir aklıma nedense. bir farkla, çünkü o, başarmıştır. şu zamanda bile 'kinizm' kavramı altında afilli sayıklamalarla ortada gezenlerin asırlar önce aşağılanan, hor görülen, çıplak yaşamasıyla, köpek gibi hırlamasıyla, gelene geçene küfür etmesiyle namlı diyojen'in taklit-i zerzavatlığına gark etmesidir yalnızca.

  ciroan, her ne kadar pesimizm ve varoluşçuluk kuramı üzerinden yürüse de, kendi teorisinde tam pratikleşememiştir kanımca. bu varsayımım, yaşamına az buçuk göz atan herkesin karşısına çıkar zaten. yine de baş ucu kitaplarından 'a' grubuna dahil edilmeli. ikinci bir defa yine okuyacağım, belki de üçe bile çıkabilir bir eser. tavsiyem, uzun soluklu okunması lazım, sindire sindire, başlık başlık. yanında başka bir kitap okunabilir, günde 10 sayfa okunsa bile kâfi, ama sakın oturup da roman gibi okumayın. ve son olarak; ''emil michel cioran'ı okuyun, tamam okuması, anlaması, tahayyülü belki zor olacaktır ama güçlü ve gelişkin fikirler de biraz kabız g't gibi, hemen çıkmıyor''

  düzeltme/ekleme:

  !---- spoiler ----!

  ''...sıkıntı, kendi kendine yarılan zamanın içimizdeki yankısıdır.. boşluğun açığa çıkmasıdır, hayatı destekleyen -ya da icat eden- o sayıklamanın kurumasıdır.

  değer yaratan insan, tam anlamıyla sayıklayan varlıktır; bir şeyin var olduğu inancından mustariptir, oysa nefesini tutması kiifidir: her şey durur. heyecanlarını askıya alsa: artık hiçbir şey titremez olur. kaprislerini ortadan kaldırsa: her şey soluklaşır. gerçeklik aşırılıklarımızın, ölçüsüzlüklerimizin ve dengesizliklerimizin bir eseridir...''

  !---- spoiler ----!
 6. sizde olmadı mı ya bir tek ben miyim bunalıma giren bu kitabı okurken hala okumuyorum bıraktım çok zorladım kendimi bitiremedim bu kitabı elime almak istemiyorum ben böyle iyiyim kardeşim gerek yok gerçekleri duymaya halim yok bildiğim kadar kötülük farkında olduğum kadarı yetiyor bana
 7. cioran insanın ruhunu zorlayan kitabı. derin bir felsefe barındırıyor ve neredeyse her cümlesinde içimden geçenlere ışık tutuyor.
 8. “hayranlığımızın ya da hüznümüzün çemberine giren şeyler, sadece onları sulu vedalarımızla kurban etmediğimiz ve kutsamadığımız için orada kalırlar.”
 9. bir kitap bu kadarmı acımasız olur gerçekleri bu kadar mı derin bir vahşilikle anlatabilir okurken ne mi oldu insanlardan soğudum resmen, bu kadar basit varlıklar olmamalıydık sanki.bizler hani en üstün "şeylerdik " değilmişiz meğer dost acı söylermiş evet bu kitap bundan sonra en yakın dostum yaklaşık 4 sayfa sonra bitiyor dostluğumuz ama o 4 sayfayı ben bitirirmiyim orası muama bu dostluk sonsuza dek sürmeli ağır gerçekleri bir bir yüzüme vurmalı her daim beni ben yapan değerlerin içi boş vasat kurgulamalar olduğunu anlatmalı okurken sanki bunu düşünmüştüm ama ... diye bilmeli seni en iyi anlayan o olmalı son olarak okuduğum en iyi felsefi kitaplar listesinin ilk basamaklarında yer bulmuştur kendileri.
  senin rüyan neydi peki ?
 10. cioran külliyatına başlamanızı sağlayacak bir eser.

  "gece geçmişinizde kaç uykusuz gece saklıdır?"