• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.75)
first blood - ted kotcheff
vietnam gazisi john rambo küçük bir kasabanın şerifi tarafından taciz edilince kontrolden çıkar. eski bir yeşil bereli olduğu farkedilinceye kadar iş işten geçer. rambo bir polisi öldürüp kırsal alana kaçar. görevlilerin, bu genç adamın köşeye sıkıştırıldığında tam bir ölüm makinasına dönüştüğünü anlamaları için mıntıkadaki silahlı personelin çoğunun hayatını kaybetmesini beklemek gerekecektir. yardım için bölgeye rambo'nun vietnam'daki komutanı albay trautman gelir. kendi yetiştirdiği ölüm makinasını yakından tanıyan tecrübeli askerin, yetkililere tek bir önerisi olacaktır:
  1. film rambo'nun seattle'nin ufak bir kasabasında, vietnam'da omuz omuza çarpıştığı silah arkadaşını araması ile başlar. amerika şartlarını baz alırsak, bizim şehit cenazelerinde sıklıkla görmeye alıştığımız haraptan hallice bir göl kenarı gettosudur arkadaşının evinin adresi. orada arkadaşının öldüğünü öğrenir. ve tam anlamı ile yıkılmış bir şekilde karnını doyurmak için kendini yola vurur.

    diğer sekans ise standart bir amerikan kasabasında geçmektedir. gür ağaçların arasında, düzenli, insanların sorunsuz hayatlarını yaşadığı, tam anlamı ile amerikan rüyasını temsil eden şirin bir kasaba. rambo oraya her hali ile ait olmadığını belli etmektedir. zaten başının belaya girmesi uzun sürmeyecektir.

    bence filmin temelini bu ikilem oluşturmaktadır. bir tarafta ne için savaştıklarını bilmedikleri bir savaşta/savaşlarda helak olan alt sınıf, fakir insanlar. diğer tarafta alt sınıf gibi sınanmamış, onların geçtiği yollardan geçmemiş, sıradan hayatlarında sıradan dertlerle uğraşan ve alt sınıftan gelenleri kendileri için tehdit olarak gören orta/üst sınıf.

    filmin finali ise gerçekten efsanedir. tüm alt sınıf kini, sahipsizlik, umutsuzluk, anlamsızlık meseleleri 3 dakikalık bir tirad ile bu kadar anlatılabilirdi. rambo'ya savaş demişler savaşmış, öl demişler ölmüş. neden olduğunu sorguladığı anda ise arada ve derede kalmış. ne kadar tanıdık değil mi?