1. flamenco, ispanyol muzik, sarki ve dans turudur, notalari dogasindaki enerjik stile gore yazilmistir.
  cante- sarki soyleyen
  toque- gitar calan
  baile- dansci
  palmas- el ile tutulan ritimlerdir.
  ayrica unesco tarafindan, insanlik mirasinin sozlu ve manevi sanat eserlerinden biri olarak ilan edilmistir
 2. youtube'de şöyle harika bir video ile karşılaştım. 8 dakikalık videonun içerisinde farklı farklı flamenko gösterileri var. izlerken çok keyif aldım. bence harika bir dans.
 3. "flamenko", endülüs folk kültürüdür. içerisinde gitar, dans ve şarkı formları mevcuttur. daha çok güney ispanya, endülüs bölgesinin yahudileri ya da seferad, çingeneler, iber halklarının oluşturdukları bir kültürdür. "flamenko"nun 1975 yılından beri "yeni flamenko" adı altında bir akıma dönüştüğü kabul edilir ki bu akımın en kuvvetli temsilcisi efsane isim paco de luciadır. "cante, toque, baile ve palmas" terimleri bu akımla ortaya çıkmışlardır. (bkz: 146884)

  flamenco - the culture
 4. çok sevdiğim dans türü hele hele o topuklarını vurmaları falan beni benden alıyor, ispanyol olasım geliyor izledikçe.. carmen operasında öyle bir bölüm var la liberte ile biten sahnenin başında izlerken gözlerimi o kadar açmıştım ki yaşlar akmıştı gözümden, bir de flamenco gitar diye bir şey var çalması falan bayağı zor.. ama çok güzel bir sesi var iyi çalana denk gelindiğinde dinlemesi zevk oluyor, eski bir arkadaş çalardı hey gidi