1. türk dilinin dünyanın en eski ana dili olduğunu ve diğer dillerin türkçe'den geliştiğini savunan teoridir. teorinin asıl fikir babası, sırp asıllı avusturyalı dr. phil hermann kvergiç'tir. kvergiç'in yazdığı la psychologie de quelques éléments des langues turques (türk dillerindeki bazı unsurların psikolojisi) adlı eser böyle bir teorinin ortaya çıkmasında kaynaklık etmiştir. dillerin doğuşunu varlık olarak güneşe ve güneş karşısında insanın duruşuna, sözcük olarak da türkçe 'güneş' sözcüğüne bağlayarak açıkladığı için teorinin adı 'güneş dil teorisi'dir. bu teori, dönemin konjonktürü ve siyasi durumu içinde 1930'lu yıllarda atatürk tarafından da desteklenmiştir. türk dili tetkik cemiyetinin düzenlediği 3. dil kurultayında güneş dil teorisi tartışılmış ve kurultay raporunda bu teorinin uzmanlarınca araştırılması istenmiştir. bir süre bazı araştırmalar yapılmış ve daha sonra bırakılmıştır.
 2. tutmamış teoridir. niagara şelalesinin adının ne yaygara! dan geldiğinin savunulduğu bir garip teori.
 3. niagara şelalesinin adının ne yaygaradan geldiğinin savunulmadığı, bu tür saçma benzetmelerin şehir efsanesi ya da geyik olduğu kuram.

  benim düşüncemse tüm dillerin doğal olarak tek bir dilden türediği ancak bunun türkçe olması gerekmediğidir.
 4. İçeriğinin tam olarak neyle ilgili olduğu hakkında bilgi sahibi olanların paylaşabilecekleri bir tez veya makale varsa iyi olacaktır. Nedir ne değildir diye ben aradım ama bulamadım. Bazı köşe yazılarında da bu örnekler yerini almış. Bize de üniversitede dekan olan hocamız anlatmıştı. Niagara'nın adının ne yaygaradan geldiği örneğinin efsane olduğunu öyle kolay kabullenemeyeceğim bu yüzden. Nette geçen bir yazıdan. Belki geyiktir.

  !---- spoiler ----!

  Firavun: Burun kelimesinden gelir. Çünkü firavun toplumun önündedir, aynı burun insanın önünde olduğu gibi. Yani firavun kelimesinin aslı burundan gelmektedir ve Türkçedir. Apollon: “Ak oğlan”dan gelmektedir. Afrodit: “Avrat”tan gelmektedir. Niagara: İlk Türkler şelale görünce çıkan sesten dolayı “Ne Yaygara, Ne Yaygara” demişler ve Niagara Şelalesi’nin adı buradan gelmektedir. Amazon: Türkler Amazon’u görünce “Amma da Uzun, Amma da Uzun” demişler ve Amazon kelimesi buradan gelmektedir. Akademi: Ak adam, yani ak sakallı bilge kişiden gelmektedir. Okay: İlk Türkler geceleri eğlenmek için aya doğru kim daha yükseğe atacak diye ok atma yarışı yaparlarmış. Bugün İngilizcenin en çok kullanılan kelimelerinden olan okay kelimesi oradan gelmektedir. *

  !---- spoiler ----!
 5. (bkz: pseudoscientific theories)

  burada "teori" kelimesi bilimsel anlamda kullanılmayıp, "iddia" kelimesi ile eş anlamlı kullanılmaktadır.
  ulgan
 6. ataturk bu teoriyi desteklemek adina tahsin mayatepek i guney amerikaya arastirmaya göndermiş tahsin mayatepek de bölgeden ogrendigi bilgileri mu kitasi efsanesi ile harmanlayarak atatürk e rapor olarak gondermistir.ataturk oldukten sonra calismalara son verilmiş ama turk dil kurumu sitesinde konuya iliskin makaleler mevcut hala
 7. t
 8. aslinda mantiksiz gelmiyor, en son bilimsel bulgulara göre, 11500 sene önce neolitik cag, göbeklitepe civarinda basliyor. medeniyetin baslangici, eger anadoluda olmussa, dillerin kökeninin de oralarda biryerde olmasi mümkün.
 9. öncelikle dil neden ve nasıl oluşmuştur onun anlaşılması gerekir diye düşünüyorum. mesela insanın elma ile tanışması. o meyveyi elma olarak dillendirme aşaması nasıl oldu? işte bu gibi sorular cevap bulursa belki dillerin nasıl oluştuğunu daha iyi anlayıp hangisi hangi dilden meydana gelmiştir anlarız. saygılar.
 10. ben bu kurama kültürle karşı çıkıp evrimle destek veriyorum.kültür açısından bakarsak başlangıçta çok topluluk vardı ve birbirine uzaktı kendi aralarında bir dil türetti uydurdu sonra temele oturttu bu dil bilgisidir.uluslar ya da topluluk demek daha doğru olacak topluluklar arası etkileşim ve iletişim için diller birbiriyle gelişti ve böylece süregeliyor evrim açısından bakarsak biyoloji ve coğrafyada olan evrimi buraya uyarlayabiliriz önce bir dil uyduruldu türetildi diğer topluluklar buradan aldı değiştirdi oynadı farklı farklı etkenler neticesinde birbirine yakın ama farklı diller ortaya çıktı.nötrlüğümü koruyorum benim için fazla bir şey ifade etmeyecek sonucuna değil gelişimine bakarım tartışmanın hayırlı forumlar reisler