1. ilk bakış, ilk düşünceler... "ne de temiz yüzlü".

  bir insanı ilk gördüğümüz andan itibaren bir takım hislere sahip oluruz onunla ilgili olarak. ya bizi çekiyordur en net ifadeyle ya da itiyordur. bazı anlar da vardır ki çok emin olamayız; şüphe içerisinde kalırız. ama genel olarak halo etkisinden söz etmemiz gerekirse; o ilk bakışın ardından kişinin olumlu bir özelliğinden yola çıkarak onun kalan kişiliği ve yönleri hakkında olumlu düşünmeye başlarız.

  ayakkabısının temizliğinden, ellerinin bakımlı olmasından, temiz kokmasından tutun da; gülüşü, samimiyeti, içten bakışları, olaylar hakkındaki tutumuna kadar; farklı noktalara çıkarımlar yaparız. halo etkisinde olumlu bir hava hakim. tersi için, (bkz: horn etkisi)
 2. hale/meleklik etkisi olarak çevirmek yerine, ismi melez bırakılmış düşünce yapısı (tersi için bkz. boynuz/şeytanlık etkisi ).
  İnsan ilişkilerinde, özellikle yeni tanışılan kişilerle ilgili olarak iyi ön yargı ile yaklaşmaya sebep olan düşünce yapısıdır aynı zamanda; geçmiş deneyimlerden etkilenerek olumlu veya olumsuz çıkarımlar yapıp sonuca çabuk ulaşmaya ulaşmaya çalışır beynimiz (beynimizin bu yaklaşımı zihin oyunları'nda bir bölümde işlenmişti). Bu etkiyle, kişilere olumlu ön yargılarla yaklaşmak gerçekten olumlu gibi dursa da duygusal açıdan zamanla yaralayıcı olabileceği için gardı düşürmemekte ve şu sitedeki, şu bilinci sağlamakta fayda var sanki: kimin dile getirdiğinden bağımsız olarak, her fikir kendi başına değerlendirilmeli.
 3. bir kişiye "merhaba" demek için bahane arattıran etkidir.
  "merhaba" demek, selam vermektir, muhabbet kurmaktır, sohbet etmektir.
  işte bu "merhaba" deme isteği, "halo" (almanca: merhaba) etkisi olarak anılmaktadır.

  türkçesi: "şeytan tüyü"