1. istanbul'da yakılarak öldürülen trans kadın.
  transeksüel ve seks işçisi olduğu için ölümü geniş yankı bulmadı. hoş , ölümü geniş yankı bulsa bile çoğu kişi ona 'ölümü reva' olarak görecekti.
  tek suçu kendini kadın hisseden bir erkek olmak olan , toplumdan dışlanarak seks işçisi olmaya mahkum edilen , yakılıp öldürülünce de kimsenin sesinin çıkmadığı bu kadına sahip çıkalım.
  sahip çikalim ki bir daha nefret cinayetleri işlenmesin.hande son olsun. susma haykir translar vardir
  beid
 2. yakılarak yanlış okumadınız. tıpkı sivas'ta yakılarak katledilen aydınlar gibi, tıpkı cezaevlerinden yakılarak katledilen siyasi tutsaklar gibi, tıpkı bodrumlarda yakılarak katledilen kürtler gibi...

  hande kader'in yakılarak öldürülmesi münferit bir olay değil, politik bir nefret cinayetidir. böyle olaylar yaşanmasın diye ölümlere karşı duralım, yaşam hakkına sahip çıkalım.

  bir kadın yakılarak öldürüldü ve insanlık hala susuyor. susma haykır ve adalet iste !!!
 3. yakılan bir insan!
  kadın, erkek, trans olması neyi değiştirir?
  herhangi bir yerde sıradan bir işte değilde, seks işçiliği yapıyorsa ne değişir?

  seçmek zorunda bırakıldığı hayat, daha mı değersizleştiriyor canını?
  292 imza daha!

  senin, benim, yanındaki yörendeki insanın hayatı kadar değerli onun hayatı da!
  suçun cezasız kalmasına müsade etme!
  transfobiyi bir kenara bırak ve bir insan için adalet iste!
  imza kampanyasına destek ol!

  adalet istiyorum!!

  düzenleme: bağlantı adresi güncellendi.
 4. şiddetin her türlüsü aptalca fakat bazılarını idrak edebiliyorum.
  din adına yapılır, anlarım. derim ki bir şeye körü körüne inanacak kadar aptalmış yapmış.
  namus kisvesi altında yapılır, anlarım. derim ki cinnet getirmiş yapmış.
  kıskançlık yüzünden yapılır, anlarım. derim ki adamın hayatını, işini, eşini, yaşantısını kıskanmış çok aptalca fakat bir sebep olarak görüyorum.
  aslında cinayetlerin hepsi az buçuk mantığa oturuyor birileri bir şekilde öl(dür)üyor fakat birisini sırf senden farklı yaşıyor diye öldürmek bana hiç mantıklı gelmiyor amaç ne? bre çomar neyi hedefliyorsun ikna et beni birlikte trans avlayalım.

  üzücü olan ve bu tipleri cesaretlendiren, onları teşvik eden de halkın ta kendisi riyakarsınız insanlar. bir trans kadın öldürüldüğünde "yakıldığında" sosyal medya, haber organları ve sesini çıkartabilecek herkes bu konudan imtina ediyor. münevver karabulut öldürüldüğünde kaç gün konuşuldu? özgecan aslan? demiyorum ki bunlar münferittir aksine hemhâldirler nasıl ki münevver öldürüldüğünde cem'e öfke duyuldu, nasıl ki özgecan için suphi öldürüldü aynısını hatta daha fazlasını trans bireylerin katledilişi için de sergilesenize? hiç değilse kader'in naaşına saygı gösterin en az münevverinkine özgecanınkine gösterdiğiniz kadarını.

  buraya bırakıyorum, hz muhammed'e atfedilen bir söz belki de o söylemiştir. "haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır." trans bireyler haksızlığa uğruyor sevgili müminler.
  yaşadığım yerde bi mekan var, bar desen değil gece kulübü desen değil pavyondan bozma saçma bir yer her gece silah sesleri, kadın çığlıkları geliyor. bu konu ile ilgili polisleri o kadar çok rahatsız ettim ki bir kaç kere de olsa gelip incelemişlerdir mekanı sanıyorum fakat hiçbir şey olmuyor ne mekan kapanıyor ne de silah sesleri, çığlıklar yok oluyor sanırım devletin politikası bu konuda: "su testisi su yolunda kırılsın." "gitsin namusuyla çalışsın." şeklinde allahınızdan bulun dilsiz şeytanlar. cüneyt'ten bahsedeyim mi yeri gelmişken? doktor olan? hani şu hastası ile dalga geçen, hastasından "bu" diye bahseden "şu" doktor. bakın doktor diyorum. 8 - 10 yıl mürekkep yutmuş insan(!) bakın çok ilginçtir bu adamın meslekten ihracı gerek iken muayehanesine "bebek dostu" ünvanı verilmiş. böyle de garip bir ülkeyiz işte.

  hande trans olmasının yanı sıra muhalif ve kürt idi. bu üç özelliğin herhangi birini taşıyan bireyin yakılarak öldürülmesi haberine sevinecek insanlar tanıyorum ve bu sayıyı üç ile çarpmak benim için ne denli acı tarifi yok.
  "o kadar çok acı biriktirmişim ki, içimde başka duyguları yaşayacak yer kalmamış artık..." hande'nin paylaşımı, onun gencecik yüreğini acı ile tıka basa dolduran "insanlar" iki yakanız bir araya gelmesin, her neye inanıyorsanız o sizi en acısıyla sınasın.

  üzülerek söylüyorum ki hande son değil, keşke bu aralığın hiçbir yerinde olmasa fakat son değil. ne yazıktır ki eğitimin bile aşamadığı, çaresiz kaldığı bir sorunla karşı karşıta tüm translar, seks işçileri ve yüreği kirlenmemiş insanlar.
  gidin dedenize translardan bahsedin, gidin çomarlarla tartışın bu konuyu, anlamalarını sağlayın. anneler babalar, çocuklarınızı birey olarak yetiştirin birey olmanın ne olduğunu; tercihleri, yaşamları, insanları yargılamamayı öğretin ki öldüğünüzde gözünüz açık gitmeytin, bileceksiniz ki evladınız kimsenin sebebi olmayacak.

  belki de yaşarken hiç bir gece rahat uyuyamadın arkadaşım baskınlar, tacizler, saldırılar... seni diken üstünde tutan daha nicesi. bundan sonra huzurla uyu arkadaşım. *
 5. bir kaç zamandır bedeni erkek, ruhu kadın bir yazarı takip ediyorum ekşide. aslında epeydir takip ediyorum da, o'na ait günlüğü okuyorum bir kaç zamandır. başka bir dünya kesinlikle ama gerçekten insan saha bir yakın oluyor, o yaşama dair anlatılanları okuyunca.

  beni seçtikleri yaşam rahatsız etmiyor; mecbur bırakıldıkları zorluklar ve karşı karşıya kaldıkları ölüm rahatsız ediyor. onlar da isterdi kendi güzel evlerinde oturup işlerine devam etmeyi. iş derken; her gün bin adamın üzerine çıktığı işten bahsetmiyorum. ya da türlü türlü seks oyuncağı gibi kullanıldıkları. sen, ben, o ..gibi istedikleri işleri yapabilselerdi keşke. ama nafile değil mi?

  çok üzücü gerçekten ve kelimelerle anlatmaya ne takatimiz yetiyor ne de hislerimiz o öfkenin önünde durabilecek cesarette. bir insan nasıl olur da defalarca tecavüze uğrar ve sonra sözde ortadan kaldırmak bahanesiyle yakılır? nasıl bir dar kafalılık bu? ya biz neden kendimizden olmayanı sevmiyoruz. dahası nedir bu kendinden olamama mevzusu?

  geçenlerde bir ayakkabı mağazasında bir tanesine çalışma fırsatı verildiği için çok sevinmiştim. gerçekten o gördüğüm tablo beni çok mutlu etmişti. insan olarak kıymet bulamadığımız bu topraklarda istediğimiz gibi yaşamak ne mümkün..

  çok ilginçtir aslında; trans bireylerle birlikte olan erkek sayısı tahmin edilenin de çok üstünde. üstelik bunların çoğu evli, çoluk çocuk sahibi ya da sevgilisi var. bir şekilde kendi ilişkilerinde sorun neyse halledemeyip tatmin duygusunu yaşıyorlar bu insanlarla. sonrada kendi yetiştirdikleri çocuğa parmaklarını uzatarak," bak o ibne" demeyi öğretiyorlar. su götürmez bir gerçek ne yazık ki..kadınlar da cabası. yani toplum kendi içinde yine bu vahşetlere kendi hazırlıyor; değişemiyoruz; kabullenemiyoruz. lanet olası bir cinsel açlık içindeyiz..

  yenileri olmaz diyemiyoruz o yüzden ama lütfen şu aksi düşüncelerde olan insanlar varsa değişsin artık. gerçekten farklı bir gözle bakmayı öğrensinler. hiç sormadan size verilen o beden ve ruhların içinde egolarınızı katlayarak onları görmezden gelemezsiniz.
 6. türk toplumunun ne kadar iki yüzlü olduğunu gösteren insan evet çomar değil insan!

  özgecan'ın öldürülmesi kadar vahim bir olaydır, sırf trans diye yaşama haklarını elinden almanın hangi akla vicdana sığdığını biri bana anlatsın rica ediyorum. çok sinirleniyorum,tepki göstermeye çalışıyorum ama nafile.

  kamuoyunda özgecan için tepki gösterildiğinde çok sevinmiştim ama aynı olay hande kader ve türevleri için gösterilmemesine hiç bir anlam veremiyorlar. genel algıda 'su testisi su yolunda' diye kendilerini pişkin pişkin savunurlar birde. midem, yüreğim, vicdanım kaldırmıyor ne yazıkki, sorsan bunlar birde müslümandırlar.

  cinsel açlığınız için damacanaya bile hallenen bir güruh, seks işçileri ile cinsel açlığını bastırdıktan sonra 'orospu' damgasını vurmaktan da çekinmezler.

  nefret ediyorum böylelerinden..