1. suriyeli olan gazeteci yazar hüsnü mahalli, işid tehlikesinin, suruç katliamının cumhurbaşkanı tayyip erdoğan’ın halifelik hayalinin sonucu olduğunu söyledi.
  !---- spoiler ----!


  suruç bombasindan bir gün önce işid komutanlari reyhanlida toplanti yapti
  aslen suriyeli olan gazeteci yazar hüsnü mahalli, işid tehlikesinin, suruç katliamının cumhurbaşkanı tayyip erdoğan’ın halifelik hayalinin sonucu olduğunu söyledi.mahalli, suruç’taki canlı bomba saldırısından bir gün önce işid komutanlarının reyhanlı’da toplantı yaptığına dikkat çeken mahalli, “türkiye’yi bekleyen tehlike kimsenin hayal edemeyeceği kadar büyük” uyarısında bulundu.

  mahalli, sözcü’den özlem gürses’in sorularını yanıtladı. sözcü’nün haberine göre; suriye cerablus doğumlu olan, 40 yıldır türkiye’de yaşayan, 38 yıldır gazetecilik yapan mahalli, hep ortadoğu’yu izledi, yazdı. en karanlık adamları da tanıyor en güçlüleri de… liderlere de ulaşıyor bir telefonuyla, örgüt evlerine de… olup bitenleri endişe ve acıyla izliyor. “bu coğrafyada genetik bir sorun var, bu coğrafyada hep kan vardır, hiç iyi bir haber yazmadım ben” diyor.

  “bu adamlar her şeyi göze almiş“
  mahalli’nin sorulara verdiği yanıtlar şöyle:
  – işid savaşı türkiye topraklarına taşınır mı?
  yüzde 100. daha hiçbir şey görmedik! bu adamlar her şeyi göze almış. her tarafta eylem yaparlar, bomba patlatırlar. eğer batı, işid’e ve radikal islam’a karşı tavır almazsa, türkiye bu işbirliğinin içine girmezse, bu coğrafyanın göreceği kan hiç kimsenin hayal edemeyeceği kadar derindir!

  “otellerde krallar gibi yaşiyorlar“
  – iran anlaşması çözüme yardımcı olamaz mı?
  hayır. önce suriye sorununu çözecekler. onun da çözülmesi için türkiye önce suriye politikasını değiştirmek zorunda. sınırını kapatacak, işid, nusra, özgür suriye ordusu ne kadar örgüt varsa her türlü ilişkisini kesecek, buradaki temsilcilerini kovacak, hepsinin ofisleri var burada, otellerde krallar gibi yaşıyorlar, örtülü ödenekten paralar aktarılıyor…

  esad’a karşi ayaklan sana istediğini verelim

  – işid-pyd denkleminde türkiye’nin tutumu ne olmalı?
  türkiye baştan hata yaptı. baştan hata yapınca bu yanlışlar seni korkunç bir noktaya götürür. çünkü o yanlışlıklar, çok karanlık ilişkiler içindeki yanlışlıklar. davutoğlu bile kaç kere erbil’e gitti, kaç kere salih müslim türkiye’de misafir edildi. ne dediler adama? “esad’a karşı ayaklan, sana istediğini verelim.”fakat müslim ikna olmadı. onun üzerine türkiye işid’i destekledi pyd ve kürtleri sıkıştırsın diye. çok tehlikeli oyunlar bunlar!

  “ben bu bölgenin lideri olacağim”
  – bunun sebebi olmalı. nedir bu, ego mu?
  ego ikincisi. birincisi hayal: “ben bu bölgenin lideri olacağım.” buna yüzde 100 inanıyorlardı. arap baharı başlayınca bunlar osmanlı hayalini canlandırmak istedi. araplar da bir süre gaz verdiler, coşturdular. yavuz selim adı köprüye tesadüfen mi verildi? bu mesaj ortadoğu’dakilere, islamcılara ve müslüman kardeşler’e… “hey müslüman kardeşler, ben tayyip erdoğan, yavuz selim’im!” dedi, “gireceğim mercidabık’tan, emevi camii’nde namaz kılacağım, sonra halife olacağım.” hep bu düşünce vardı aklında, böyle örgütlendi her şey. bütün o örgütlerden binlerce insan türkiye’ye getirildi ve eğitildi. mısır’dan, tunus’tan, suriye’den, libya’dan…

  türkiye’de beklenen tehlike kimsenin hayal edemeyeceği kadar büyük
  – tümünü reddediyor hükümet iddiaların!
  suruç’tan bir gün önce işid’in ve suriye’de savaşan tüm örgütlerin komutanları reyhanlı’da toplantı yaptı, kendileri servis ettiler bu fotoğrafları. 9 haziran 2011’den beri bu örgütlerin liderleri, üyeleri türkiye’ye giriyor çıkıyor, telefonunu, donunu, pantolonunu, yemeğini, çikolatasını her şeyini buradan alıyor, yaşıyor, geziyor! müslüman kardeşler’in binlerce lideri, komutanı var türkiye’de. her hafta bir otelde toplanıyorlar. türkiye’yi bekleyen tehlike kimsenin hayal edemeyeceği kadar büyük! yıllardır söylüyorum bunu ve hep söyleyeceğim. çünkü hak etmiyor türkiye bunu. çağdaş, demokratik bir ülke, hiç hak etmiyor. çünkü ben karşı tarafı biliyorum, iyi tanıyorum, ne kadar hasta, sapık olduklarını biliyorum. arap coğrafyasında ve dünyada işid’i destekleyen, seven, inanan, dayanışma içerisinde olan 150 milyon insan var. bu türkiye için büyük tehlike!

  işid’in türkiyede uyuyan binler hücresi vardi
  – suruç’ta yaşanan nedir?
  suruç’ta olan bekleniyordu. işid’in türkiye içinde yüzlerce belki de binlerce uyuyan hücresi vardı, bundan eminim. son 4 yılda buradan irak’a ya da suriye’ye binlerce türk gitti. işid’in başkenti olan rakka’da artık insanlar türkçe konuşuyor, buradan giden türklerin yoğunluğundan dolayı…

  – kim kurdu el kaide’yi, nusra’yı, işid’i? kim kullanıyor şimdi bu örgütleri?
  suudi arabistan, pakistan, cia. amaç şu; sovyetler afganistan’ı işgal edince sovyetler’i dağıtma projesi altında “yeşil kuşak”teorisi oluştu. nitekim de başarılı oldu. sovyetler dağıldı. yeşil kuşak’ın hedefi şuydu: islam’ı yozlaştırıp siyasi amaçlarımız için kullanalım. islam coğrafyasını perişan edelim. bugün islam konferansı içinde 57 müslüman ülke var, 57 ülkenin islami görüşü birbirine benzemez! 57 ülke birbirleriyle kavgalı.

  – iyi de bu proje kurulurken bunun kontrolden çıkacağı öngörülemedi mi?
  kazaya uğrasa da bunu kuran ülkelere bir zarar gelmiyor ki. cia’nın ne zararı, amerika’nın ne zararı var? gücünü nereden alıyor cia? bu coğrafyada var olan işbirlikçilerden. krallar, emirler, şeyhler; bizim coğrafyada hayal edemeyeceğin kadar tehlikeli!yeşil sermaye dediğimiz kurumların sayısı 720 ve bu 720 kurumun toplam parası 2 trilyon dolar. yani sen, ben 2 trilyon dolara karşı savaşıyoruz.

  – peki paranın kaynağı ne?
  suudi arabistan, katar ve oradaki zenginler. bugün işid’i sadece devletler değil bu zenginler destekliyor, acayip para akıttılar işid’e, nusra’ya… çünkü şöyle inanıyor ruh hastaları; “bizim düşmanımız şiiler, aleviler, bunlar kafir.” bu oyun değil.

  – sünni islam’la şii islam’ın oranları nedir?
  yüzde 80’e yüzde 20’dir. devlet olarak bir tek iran. 56 devlet sünni’dir. 11 eylül, amerika sistemi içinde bir tartışmaya neden oldu: demek ki bu sistem de bir yanlışlık var. yeni bir proje yapsak mı? iran ve şiilerle de dost olmaya çalışalım.

  2020. serv’in 100 yilinda bir kürt devleti kurulmuş olacak
  – kürt­le­re bu­ra­da dü­şen gö­rev ne?
  iş­te asıl so­ru bu! çün­kü 100. yı­lı­na yak­la­şı­yo­ruz sev­r’­in, 2020. sev­r’­in 100. yı­lın­da bu­ra­da bir kürt dev­le­ti ku­rul­muş ola­cak. bir ön­ce­ki yüz­yıl­da in­gi­liz­ler ya­hu­di­le­re dev­let ver­di, şim­di de ba­tı di­yor ki; “kürt­le­re dev­let ve­re­lim…” su­ri­ye­’de olan bi­ten su­ri­ye­’nin ku­ze­yin­de bir kürt böl­ge­si ku­rul­ma­sı için ya­şa­nı­yor.

  suudi arabistan ve katar türkiyeden nefret eder
  – tür­ki­ye ne­yi ha­ta­lı yap­tı?
  her şe­yi… tür­ki­ye de­ğil, er­do­ğan ve da­vu­toğ­lu. da­vu­toğ­lu ken­di­ne gö­re bu coğ­raf­ya­yı kur­gu­la­ya­bi­le­ce­ği­ni san­dı. oy­sa da­vu­toğ­lu­’nun bir­lik­te ha­re­ket et­ti­ği suu­di ara­bis­tan ve ka­tar tür­ki­ye­’den ve türk­ler­den nef­ret eder. za­ten ka­zık at­mış sa­na ta­rih bo­yun­ca. ay­rı­ca arap­lar sa­na müs­lü­man­la­rın li­der­li­ği­ni ver­mez, kuran’dır. suu­di ara­bis­tan di­ye­cek ki: “mek­ke ben­de ya­hu, sen kim­sin?”

  -yolsuzluğun dış politika ile bir ilgisi var mı?
  yüzde 100! çünkü akp iktidarının başından beri suudi’lerle ve katar’la olan ilişkilerinin tümünde yolsuzluk var. milyarlarca dolar geliyor buraya “işid’e verin, nusra’ya verin, öso’ya verin, tank alın, tüfek alın, donlarını verin, şekerlerini verin.” kim kontrol ediyor bunu? var mı bunu denetleyen bir kurum? suudi arabistan kaç para gönderdi? meclis biliyor mu, bu gazetenin okuyucuları biliyor mu? niye örtülü ödenekler başbakanlığa verildi?

  !---- spoiler ----!