• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (5.80)
Yazar ahmet altan
içimizde bir yer - ahmet altan
siz kendi duygularınızın kölesisiniz, herkes gibi. ama size hükmeden bu duyguları tanıyamaz, ne zaman, nerede, nasıl ortaya çıkacağını bilemezsiniz. bir aşk, bir öfke, çıldırtıcı bir kıskançlık, dayanılmaz bir özlem bazen karanlıkların içinden çıkıp sizi esir alabilir. bazen, bir başka insan için kendinizden vazgeçebilirsiniz. bazen öfkeyle kamaşır içiniz. kendi bilinmezliğinizle yaptığınız bu karmaşık dansta adımlarınızı ayarlamak için size yardım edecek olan edebiyattır. size, sizi, hayatı, insanları, duyguları anlatan edebiyat. ahmet altan, bu kitabıyla hayatın ve insanın derinliklerindeki bütün duygu kıpırtılarını ışığa çıkartıyor. okuyacağınız her satırda kendinize ya da bir tanıdığınıza ait bir duygunun izini, macerasını bulacaksınız. bu kitabı okurken kendi hayatınızın hikayesini dinleyeceksiniz. (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. "bilmiyorum, tanrı kime kızıp kimden intikam almak için bizi böyle yaratmıştı."
 2. tanrı, kumandanlar ve memeler isimli yazıyı da içerisinde barındıran bir kitap. bu yazı sebebiyle 6 milyar tazminata mahkum edilmişti ahmet altan. yazının içerisinde ''kadın memesine memleketi satarım'' dediği iddia ediliyordu. benim en sevdiğim yazılardan biridir bu yazı ve içerisinde de öyle bir cümle görmedim. benim gördüğüm şu;

  ''bir kiraz ağacıyla bir kadın memesine, onların değerini bilmeyen her memleketi satmaya hazırım.''

  bir yazının içinden bir cümleyi, üstelik de öncesinde nokta olmayan bir cümleyi, daha doğru bir ifadeyle bir cümlenin parçasını alıp o cümle sahibine saldırmak adiliktir. yazı baştan sona hayatın ve barışın güzelliği üzerine kurulu bir yazıdır. bu cümle de o yazıyı daha ilgi çekici kılmak için yazılmıştır ve biraz entellektüel birikimi olan, biraz ön yargısız olan, cinselliği sözde değil de gerçekten kafada çözmüş olan, biraz düşünebilen herkes bunu rahatlıkla görür.

  kitaptaki en iyi yazı da bana göre tanrı, kumandanlar ve memeler isimli yazıdır. evet memeleri çok seviyorum, kumandanları pek sevmem, tanrı ile de alıp veremediğim bir şey yok çok şükür.
 3. "bizi kendimizden kaçıracak özgürlüğe, bizsizliğe götürecek olan arabamıza koştuğumuz iki muhteşem ve güçlü at, unutuş ve hatırlayıştır. kendimiz olduğumuz anları unutmak, kendimiz başkası sandığımız anları hatırlamak isteriz."