• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (7.50)
ikiye bölünen vikont - italo calvino
italo calvino, atalarımız üçlemesinin ilk kitabı ikiye bölünen vikont’u bir söyleşisinde dile getirdiği gibi, 1952 yılında oyun olsun diye yazmaya başlamıştır:

“ikiye bölünen vikont’u yazmaya başladığımda, öncelikle eğlenceli bir hikâye yazmak istiyordum, hem kendim eğleneyim diye hem de mümkünse başkaları eğlensin diye: aklımda ortadan ikiye biçilmiş bir adam imgesi vardı; bu ikiye biçilmiş adam konusunun, insanın bölünmüşlüğünün anlamlı bir konu olacağını, çağdaş bir anlamı olacağını düşündüm: hepimiz bir biçimde kendimizi tamamlanmamış hissediyoruz, hepimiz bir yanımızla kendimizi gerçekleştiriyoruz, öteki yanımızla değil.”

savaştan dönen ve savaş sırasında bedeni ikiye bölünen vikont medardo’nun tuhaf hikâyesi yeğeninin ağzından anlatılıyor. vikontun bedeninin bir yarısında “iyi”, diğer yarısında “kötü” kişiliğin uç noktaları yaşamaktadır ve bunların tekrar bir araya gelmesi olanaksız görünmektedir.
  1. atalarımız üçlemesinin ilk kitabı.

    bu kitapta calvino, kahramanımızı fiziksel olarak boydan ikiye böler. bir yarımda bütün iyi özellikleri, diğer yarımda tüm kötü özellikleri toplar ve insanın doğasını inceler. tamamen iyiliğin de tamamen kötülüğün de insana ve çevresine nasıl zararlar verebileceğini çok güzel örneklerle anlatır.

    kafa dağıtmak ve değişik bir kitap okumak isteyenler bir şans verebilir.