• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
ilkgençlik - lev nikolayeviç tolstoy
tolstoy çocukluk, ilkgençlik, gençlik'te kendi hayatından hareketle, varlıklı bir ailenin oğlu olan nikolenka'nın iç dünyasını keşfe çıkıyor. küçük yaştan itibaren büyüyüp gelişmesine tanık olduğumuz kahramanın özel öğretmeniyle, sevgili annesiyle, soğuk ve mesafeli babasıyla, kardeşleriyle ilişkisini okurken, geri planda kişiliğinin nasıl şekillenip ortaya çıktığını görüyoruz. arkadaşlarıyla geçirdiği zamanlardan, hayallerinden, imkân ve engellerinden söz ederken, nikolenka gerçekte dünyayı anlama çabasını paylaşıyor. genç bir yazarın ilk romanı olmasına rağmen karakter çizimlerindeki titizlik ve detay zenginliği, anlatımdaki duygu yoğunluğu çocukluk, ilkgençlik, gençlik'e sıra dışı bir başarı kazandırmıştır.

"bir duygunun kendine has niteliğini ve tadını dile getirmede, bugüne kadar tolstoy'u geçebilen hiçbir yazar olmamıştır."
-isaiah berlin-
 1. çocukluk'un devamı olan serinin ikinci kitabı.

  çocukluktan gençliğe ilk adımlarımızı atarken yaşadığımız dünyanın ötesinde her insanın farklı bir alem ve bu alemlerin birbiriyle sürekli etkileşim içinde olduğunun farkına varmak miyop bir insanın ilk kez gözlük takması gibidir. ilk zaman bulantılı sonrasında daha sağlıklı ve faydalı.

  nikolenka'nın çocukluktan gençlik yıllarına attığı hızlı adımları gördüğümüz bu kitapta hepimiz kendimizden bir parça görebiliriz. bir anda her açıdan büyüyen dünyasına ayak uydurmaya çalışan karakterimizin yaşadığı zorluklar tanıdıktır hepimiz için.

  tolstoy'un o yaşa dair yaptığı bu fevkalade tespitler kitabı bir oturuşta bitirmeyi teşvik ediyor.