• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (6.00)
istanbul kırmızısı - ferzan özpetek
ferzan özpetek, doğup büyüdüğü şehir olan istanbul'u yıllardır uzaktan gözlemliyor. bu sevginin ve hüznün romanı olan istanbul kırmızısı, sanatçının sinema eğitimi için italya'ya gidişine kadarki istanbul yaşantısından izler taşıyor. mesafelerle ölçülebilen uzaklığın kişiyi bir şehre ait olmaktan alıkoyamayacağını, önemli olanın şehirde yaşamak değil, şehri yaşatmak olduğunu gösteriyor.

filmleriyle tüm dünyada adından söz ettiren ferzan özpetek, romancılıkta da bir o kadar iddialı.
(tanıtım bülteninden)
 1. ferzan özpetek'in ilk kitabı. ilk kitap olmanın tedirginlikleri yer yer kendini hissettiriyor mu? evet. ancak ferzan özpetek'in sinemasını sevenler için bu gözden kaçırılabilecek bir ayrıntıdan daha ötesi değil. hayallerinin peşinden gitmek, gidebilmek üzerine cesaret verici olması en güzel yönüydü benim için. gerisi bildiğiniz şeyler, italya, türkiye, aşk, samimiyet...kısaca ferzan özpetek.

  filmi de sanırım 2017 şubat'ında gösterime girecekmiş. izlemeden önce hayal etmek için filmden önce kitabı okumanızı tavsiye ederim, çünkü okurken ister istemez hayalinizde kendiniz bir film çekeceksiniz. yönetmen kitap yazarsa böyle bir güzellik de sunuyor okuyucusuna.
  mesut
 2. genellikle bir yazarın kitaplarını okurken kronolojik sıraya dikkat ederim. ferzan özpetek okurken tersi oldu. önce son (bkz: sen benim hayatımsın - ferzan özpetek) kitabını okudum. sevemedim.
  yine de bir kez daha denedim. bu defa istanbul kırmızısını okudum. bence, ilk kitabı olmasına rağmen daha başarılı. yine de yeterli mi derseniz, bence hayır.
  filmlerindeki atmosferi, anlatımı, duygu yoğunluğunu göremedim. belki anlattı ama ben göremedim.
  sanki sadece yönetse daha iyi olur gibi.