• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.50)
ivan denisoviç'in bir günü - aleksandr soljenitsin
yayımlandığında dünyada hem edebi hem de siyasi yankı uyandıran ivan denisoviç'in bir günü, stalinist baskıyı edebiyata taşıyan ilk roman.

aleksandr isayeviç soljenitsin ivan denisoviç'in bir günü'nde, toplama kamplarındaki acımasız yaşama ve çalışma koşulları karşısında onurunu ve haysiyetini korumaya çalışan insanları anlatıyor. kirli, soğuk ve adaletsiz bir ortamda hayata tutunan mahkûmların, insanlık dışı düzene nasıl direnç gösterdiklerini resmediyor. romanın kahramanı ivan denisoviç, ikinci dünya savaşı'nda almanların elinden kaçtıktan sonra, ajan olma şüphesiyle sovyet hükümeti tarafından gözaltına alınır ve sürgüne gönderilir. buzlar altındaki sibirya sürgününde, açlık ve dayak tehdidi altında on yıl geçirecektir. soljenitsin'in kendi anılarından yola çıkarak yazdığı roman, 1962 yılında yayımlandığında sovyetler birliği'nde büyük yankı uyandırmış, kısa sürede toplatılmış ve yasaklanmıştı. stalinist dönemin yazarlar üzerindeki siyasi baskısını anlamak için okunması gereken bir roman.

"doktor jivago'ya kadar hiçbir ilk roman modern rus edebiyatında, nadide bir eser olan ivan denisoviç'in bir günü kadar heyecan uyandırmamış ve fırtınalar koparmamıştı."
-davıd stewart hull-
(tanıtım bülteninden)
  1. yazar stalin döneminin baskıcı yönünü net bir şekilde göz önüne sunduğundan kitap çıktığı dönemde çok ses getirmiştir. bundan dolayı 1970 nobel edebiyat ödülünü bu kitaba verilmiştir.
    stalin döneminde çalışma kampı olarak adlandırılan yerlerde her türlü baskı yöntemi uygulanmıştır. oraya atılan insanların kimlikleri, kişilikleri yok edilmeye çalışılmıştır. bunun örneğini romanın kahramanı ivan denisoviç ismi yerine "ş-854" olarak adlandırılmasıyla görmekteyiz. rus edebiyatının önemli kitaplarından biridir benim gözümde.