• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (5.00)
Yazar sylvia plath
johhny panik ve rüyaların kutsal kitabı - sylvia plath
"yaşama yönelik hassasiyetlerini yapıtlarına yansıtan sylvia plath, kısa ömrüne rağmen edebiyat tarihine geçen yazarlardandı. hayattayken daha çok şair yanıyla bilinen plath, ölümünden sonra kişiliğiyle ve özgeçmişiyle neredeyse efsaneleşti. bunların ötesinde, hem psikiyatrik tedavilerini, çocukluğunda yaşadığı hüsranları, üniversite yıllarını ve şair kocasıyla gelgitli ilişkilerini yansıtan, hem de oldukça zeki bir genç kadının yeteneğinin emareleri olan öyküleri de sadece plath'onikler değil, iyi edebiyat meraklıları için de gizli bir hazinedir.

ilk basımı, popüler dergilerde yayımlanmış on üç öykünün derlemesi olarak sunulan johnny panik ve rüyaların kutsal kitabı, plath'tan kalan arşivin tekrar elden geçirilmesiyle ortaya çıkan malzemenin ışığında genişletilmiş ve hem yayımlanmış diğer öykülerinin hem de güncesindeki kurgusal notlarıyla öykü taslaklarının eklenmesiyle sırça fanus dışındaki tüm düzyazılarını barındıran önemli bir yapıt haline gelmiştir."
  1. umutsuzluk kraliçesinin kısa ömrüne sığdırdığı kitapların biri olan kitap, kendisinin ölümünden sonra arşivinin taranmasıyla hazırlanmıştır.

    tıpkı sırça fanus gibi özel hayatıyla ilgili birçok bilgi alabildiğimiz gibi, bizim özel hayatımıza değmesi an meselesi olacaktır.