1. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP eş genel başkanlarının tutuklanması ile ilgili olarak “Seçimle gelen «Ben savcıya gitmem, ben ifade vermem» diyemez!” ifadelerini kullandı. Kılıçaroğlu ayrıca, hüküm kesinleşmeden bir milletvekilinin tutuklanmasının yanlış olduğunu ifade etti.

    Seçimle gelen seçimle gider, yine söylüyorum. “Ben hukukun üstündeyim, her istediğimi yaparım” diyemez. “Ben savcıya gitmem, ifade vermem” diyemez. Gidecektin ifadeni verecektin, savunmanı yapacaktın. Hiç kimsenin böyle bir ayrıcalığı yoktur. Ben şahsen pek çok davada yargılanıyorum, gidiyorum hakkımı savunuyorum. Yargıdan kaçmak değil, eğer taraflı davranırsa otururuz eleştiririz. Bakın, yolsuzluk yapanlar yargılansın diyoruz. Neden yargılansın? Biz onların da dokunulmazlıklarının kaldırılmasını istedik.

    Bazı çevreler suçluyor bizi. "Efendim niye dokunulmazlıkları kaldırdınız" diye. Bizim parti programımızda "Kürsü dokunulmazlığı hariç tüm dokunulmazlıkların kaldırılması" vardı, yine söylüyorum. Kandil uzantısı diyorlar tutuklu vekiller için. Allah aşkına bunları Kandil'e gönderen kim? Açıp tutanakları baksınlar. İmralı'ya kim gitti, kim izin verdi? Hükümetin gözetimi ve koruması altında gitmediler mi, başkanlık sistemini konuşmadılar mı?

    Bu kadar yüzsüzlüğü hayatımda ilk defa görüyorum. Biz şunu savunuyoruz; kim olursa olsun hukukun üstünlüğünü savunuyoruz. Hüküm kesinleşmeden bir milletvekilinin tutuklanmasını doğru bilmiyoruz. Hem hukuku savunmayacağım "Saygı duymuyorum, uymuyorum" da demiyoruz birilerinin dediği gibi.
  2. diyecek yoktur, zira doğrudur.
  3. uzun adam suc duyurusunda bulunmuş, yakında kendilerinin de ifadesi alınacak gibi duruyor.

    baskanligin gelmesine gerek kalmayacak böyle giderse.