1. kitapları çok seversiniz. sonra gerçek hayata bakınca hayat anlamsız gelmeye başlar. insanların sığlığı ve kalitesizliği batmaya başlar. çevrenizdeki insanlardan tiksinmeye başlarsınız. artık tek arkadaşınız kitaplardır. sonunda bir bakarsınız tek başınasınız.

  yalnızlıktır. bu bir zarar mıdır tartışılır. boş tenekelerin gürültüsünü dinlemektense balkonumdan denize bakarak kitap okurken kahvemden bir yudum almak.

  çevremdeki insanlar gollumlaştığımı düşünüyorlar. belki de haklılar.

  oku bunu da. http://youreads.net/yorum/79561
 2. konuşacak çok insan ve okuyacak pek kitap kalmamasıdır.
 3. "arkadaş" kelimesinin yerini yavaş yavaş "çevremdeki insanlar"ın alması.
  neden
 4. jimi
 5. nietzsche, insanca pek insanca kitabında, sabah beynin en akışkan olduğu zamanlarda kalkıp eline bir kitap alıp saatlerce onu okuyan insanları eleştirirdi bu insanların bir saatten sonra kendi beyninin gelişimine ket vurduğunu artık kitapların düşünceleri içinde dolaşıp durduğunu ve kendi üretimini kısıtladığını söyler.

  bu söylediği kitap okumanın zararı olarak değil, 'hastalık derecesinde kitap okumanın zararı' olarak geçer.

  kitap okumanın hiçbir zararı yoktur inanın.
 6. madame bovary'de kendini mutsuz bir evlilik ve intiharla göstermiştir
 7. gerçek hayattan zevk almamaya başlarsınız. her şey gereksiz ve sıkıcı gelir. kafanızı kaldırıp baktığınızda aslında insanlar dertleri ilişkiler hepsi saçmadır. zorunluluktan insanlarla takılmaya kendinizi iyice soyutlama başlarsınız
  wtf
 8. bazen kitap çok sarar sizi tabiri caizse içine alır işte böyle zamanlarda uykusuzluk, boyun ağrısı, bacakların uyuşması gibi çeşitli rahatsızlıkların başınıza gelmesi olasılığı vardır.
  bir de benim gibi sabah saatlerinde okuyorsanız işe, okula geç kalma problemide yaşarsınız.
 9. yoktur bir zararı.
  abi
 10. şunu Demek için geç kalınmış durumdur