1. geçen yüzyılın başında alman toplumundaki asker korkusu ve otoriteye itaat olgusunu oldukça gülünç bir biçimde açığa çıkarmış olay.

    olayın kahramanının ismi aslında wilhelm voigt'tur. asıl mesleği ayakkabıcılık olan voigt, arada bir çeşitli hırsızlık ve dolandırıcılık işlerine de karışarak harçlığını çıkarmaya uğraşmaktadır. kahramanımızın aklına 1906 sonbaharında cin gibi bir fikir gelir: çeşitli eskici dükkanlarından topladığı yüzbaşı üniforması ile 16 ekim 1906 tarihinde berlin sokaklarını arşınlamaya başlayan voigt, yolda rastladığı askerlere de emir vererek peşinden gelmelerini söyler. arkasına taktığı bir manga askerle birlikte berlin'in bir semti olan köpenick'ın belediye binasına girerek belediye başkanını tutuklatır, belediye kasasına el koyarak yanına aldığı 4000 mark ile kayıplara karışmadan önce emirlerini harfiyen uygulayan askerlere binada kalıp asayişi sağlamalarını söyleyerek askerlerin esas duruştaki selamları eşliğinde binayı terk eder. tüm bu olanlar sırasında bir allah'ın kulu çıkıp da, "sen kimsin be adam" dememiş, herkes boynunu bükerek "köpenick yüzbaşısı"na itaat etmiştir.

    olayın açığa çıkmasından sonra buna en çok gülenlerin basında imparator ıı. wilhelm olduğu söylenir ki, daha sonra yakalanarak dört yıl hapis cezasına çarptırılan voigt'u affederek hapisten çıkartmıştır.

    tüm almanya'yı güldürse de, sonraki tarihi süreçle sabit olduğu üzere, bu olayın tiyatrosu ve romanı da mevcuttur. aynı zamanda, günümüzde köpenick semti belediye binası girişinin önüne dikilmiş prusya üniforması ve bıyığıyla bezenmiş, binaya giren ziyaretçilere sertçe bakan asker heykeli, yüzbaşı köpenick'ın bizzat kendisidir. işte tam da burda

    *