• youreads puanı (9.14)
 1. la llorona ("ağlayan kadın", "beyazlı kadın"), meksika kökenli bir şehir efsanesidir. meksika, abd'nin güneybatısı, porto riko, orta ve güney amerika'da anlatılır. genellikle çocukları korkutmak, onlara söz dinletmek için anlatılan bu hikayenin kökeninde maria adında güzel bir kadının iki çocuğunu boğarak öldürmesinin ardından kendini nehre atarak intihar etmesi ve bu yüzden arafta kalması anlatılmaktadır. maria'nın ruhu sonsuza kadar dünyada dolaşıp çocuklarına ağıt yakmaya mahkûm edilmiştir. bazı anlatımlarda öteki dünyaya geçebilmesinin şartı çocuklarını bulup yanında getirmesi olarak belirlenmiştir.

  söylenceye göre beyazlar içinde, çekici bir kadının (maria'nın hayaleti olduğu sanılmakta) geceleri nehrin yakınında ağıt yakarken duyulması ona "ağlayan kadın" adının takılmasına sebep olmuştur.

  maria'nın çocuklarını boğma sebepleri ve hayaletinin yaşayanlara musallat olması farklı şekillerde anlatılmıştır.

  bunların başlıcasında kocasını aldatan maria, aşığıyla olabilmek için çocuklarını katleder. bunu öğrenen aşığın artık maria'yla olmak istememesi sonucu intihar eden kadının hayaleti arafta sıkışmıştır. bu hikayede öteki dünyaya geçebilmek için karanlık çöktükten sonra dışarıda yalnız dolaşan çocukları kandırarak veya zor kullanarak yanında götürmesi ve onları öldürerek gereken şartı sağlamaya çalışması anlatılmaktadır.

  bir diğerinde ise kocası tarafından aldatılan güzel kadının çocukları ve kendini öldürdükten sonra ıssız yol kenarlarında bekleyerek erkeklerin dikkatini çekmeye çalışması, çekiciliğiyle onları baştan çıkarması ve sevdiklerine ihanet ettirmesinin ardından onları öldürerek kinini çıkarmaya çalışması anlatılmaktadır.

  efsaneye göre onun ağlamasını duyan veya kendisini gören insanlar yakın zamanda ölüme mahkûmdurlar.
 2. grimm'in s2 e9'una da kaynaklık eden halk efsanesinin ilham olduğu şarkı. enfesmiş.
  edit: ayrıca palya pea'yı da çok severiz.
 3. Sözlerinin tek kelimesini dahi anlamadan bile gözlerimi nemlendiren şarkılardan biridir "la llorona".
  palya bea yorumu ise ayrıca güzeldir.

  bir de frida - julie taymor filminde çok çarpıcı bir sahnede şu yorumuyla chavela vargas'ı kendine has tarzı, o yorgun ve acılı sesi ile dinlemek mümkün..

  ve bu şarkı ile bir daha anlıyorum ki, acının dili yoktur!!
  dünyanın bir ucunda bir kadın içindeki tüm acıyla bir şarkı söyler sen dilini anlamadığın o şarkıya gözyaşı dökerken bulursun kendini.