• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.50)
labirentindeki general - gabriel garcia marquez
ispanyol egemenliği altındaki güney amerika'yı 'ispanyol amerikası' olmaktan kurtarmaya, bağımsız, özgür yeni bir 'amerika' yaratmaya kendini adamış bir general'in, artık çökmüş bitmiş bir diktatörün, yani simon bolivar'in (1783 - 1830) ölüme giden son yolculuğunu, magdalena irmağı üzerinde yaptığı uzun ve son yolculuğu anlatıyor marquez. ancak, ırmak üzerinde süren bu yolculuk içinde, geriye dönüşlerle, yine o her zamanki fantastik kurgusu ve büyüleyici anlatımıyla oya gibi işliyor romanını marquez. romanda geçen bütün kişiler, 'kurtarıcı' diye anılan simon bolivar'ın gerçek yaşamında, gerek yanında gerek karşında, gerçekten yer almış kişiler. hepsi de, kendi gerçek adlarıyla yer alıyorlar bu romanda. tarihsel gerçeklerden, belli ki uzun incelemelerden yola çıkılarak yazılmış, belgelere dayalı, ama belgesel olmayan bir roman labirentindeki general.
 1. simon bolivar'ın son günlerini anlatan bir kitap. güney amerika tarihi hakkında göz ardı edilemeyecek bir eser bence.
 2. simon bolivar'ın son günlerinin anlatılmasının yanı sıra, onun avrupa hakkındaki düşüncelerinin de bir portresinin çizildiği roman.

  !---- spoiler ----!

  bu açıdan bakıldığında, özellikle, fransız bir adamla olan diyaloğu kitabın en unutulmaz bölümüdür kanımca.

  !---- spoiler ----!