1. vikipedi kaynaklı kıssadan açılımı/tarihi: ''lgbt ya da glbt; lezbiyen, gey, biseksüel ve transgender sözcüklerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltma. 1990'larda lgb kısaltmasından sonra ortaya çıktı ve 1980'lerin ortaları ile sonlarından itibaren gey sözcüğü yerine kullanılarak lgbt topluluğunu temsil etmeye başladı''

    neyse, başlık olmadığı için ufak bir hırsızlıkla o kısmı da hallettiğime göre geleyim hadiseye. toplamda 6 farklı uzman makalelerinin yer aldığı 'türkiye’de lgbti haklarının durumu ve öneriler' kitabı, dijital ortama aktarılmış. iyi bir çalışma. fazla uzun olmadığı gibi, sıkıcı da değil; ilgilenen arkadaşlar şuradan devam etsin.
  2. bu ülkede bu topluluktansan kendin olarak varolabilmen için mücadele etmen gerekir.haklarını savunmak için yürüyüş yapmak istersin polisten biber gazı yiyip üstüne de şiddet görürsün.olduğun gibi yaşamak istersin nefrete maruz kalırsın.sevdiğinin elini tutup sokakta rahatça yürüyemezsin.toplum gözünde ahlaksız olursun,lanetli olursun,ibne,top,dönme olursun da bir türlü insan olamazsın.hoşgörünün h'sini,saygının s'sini zor görürsün.yine de bir gün anlayacaklarını umut eder sabredersin.sayayım mı daha ?