• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (7.00)
Yazar john fante
los angeles yolu - john fante
los angeles yolu'nda fante, ünlü kahramanı arturo bandini'nin maceralarını anlatmaya devam ediyor. yazar olmak isteyen bir gencin bir balık fabrikasında yaşadıkları hayata bakışını nasıl etkiler!...

"her sabah bu duyguyla kalkıyordum yataktan. şimdi kendime bir iş bulmam lazım, lanet olsun. kahvaltı ediyor, kolumun altına bir kitap yerleştirip ceplerime kalem doldurduktan sonra kapıdan çıkıyordum. merdivenden indiğim gibi kendimi dışarı atıyordum. bazen sıcak oluyordu hava, bazen soğuk, bazen sisli, bazen açık. koltuğumun altında kitapla iş aramaya çıktığım için önemi yoktu havanın.
"ne işi, arturo? ha, ha! sana iş, öyle mi? kim olduğunu bir düşünsene, oğlum! yengeç katili. hırsız. elbise dolaplarında çıplak kadın fotoğraflarına bak, sonra da iş bulmayı umut et! ne kadar gülünç! ama gidiyor işte, salak, koltuğunun altında kocaman bir kitapla üstelik. hangi cehenneme gittiğini sanıyorsun, arturo? neden o sokağa sapıyorsun da bu sokağa sapmıyorsun? neden batıya gidiyorsun -neden doğuya değil? cevap var bana, hırsız! kim iş verir senin gibi bir domuza -kim? ama kasabanın öteki ucunda bir park var, arturo. banning parkı adı. harikulade okaliptüs ağaçları var orda, yemyeşil bir park, arturo. ne kitap okunur orda! oraya git, arturo. nietzsche oku. schopenhauer. o muhteşem adamlarla geçir zamanını. iş mi? peh! oraya git ve okaliptüs ağaçlarının altında kitabını oku iş ararken."
  1. orijinali adı road to los angeles olan john fante kitabıdır. aslında john fante'nin ilk kitabıdır ve dolayısıyle john fante'nin alter egosu olan arturo bandini dörtlemesinin de ilk kitabıdır. ancak kitap fazla provokatif olduğu gerekçesiyle yayımlanmamıştır ve arturo bandini'nin doğuşu bahara kadar bekle, bandini - john fante adlı kitapla gerçekleşmek durumunda kalmıştır. daha sonra john fante kitapları ses getirmeye başladıktan sonra bu kitap da arturo bandini serisinde geç de olsa yerini almıştır. ülkemizde ise her john fante kitabı gibi avi pardo çevirisiyle basılmıştır. kitap, çalıştığı işlerde başarısız olan arturo bandini'nin çevresiyle olan iletişimdeki başarısızlığını ve yazar olmaya karar verme aşamasını anlatır. toza sor - john fante'dan sonra en sevdiğim fante kitabıdır.
  2. john fante'nin en samimi kitabı