1. onsuz bir hayat düşünemiyorum. ton balıklı sandviç olsa da yesek.
 2. en iyisiniheinzin ürettiği sos hele bir de sarımsaklısı var ki.. gece gece olmadı.
 3. yaklaşık 20 -25 yıl önce bakkallara mayonezi anlatmak,tanıtmak ve satmak oldukça zordu.
  bir arkadaşımız işin kolayını bulmuş ,açmış bir kavanoz mayonezi bir pakette grissini almış ,grissiniyi batırıyor mayoneze veriyor bakkala
  - amca yeni krem peynirin tadını nasıl buldun
  bakkal amca cevaplar
  -güzel ,tam yağlıymış ,ver bir koli..
  üzerinden ne çok zaman geçmiş,dünya nasıl değişmiş
 4. rus salatası ve hamburgerler ile hayatımıza giren sos.
  mayonez yapı olarak emülsiyon sos'tur. (bkz: emülsiyon) kimya'da sık kullanılır ve ekseriyetle yağ ile su'yun birbiri içinde karışımıdır. (emülsiyon deyince akla süspansiyon da gelmeli. süspansiyon ise sıvı içinde katı maddelerden oluşan heterojen karışımdır)

  mayonez yapımı oldukça basit olmasına rağmen genelde marketten almayı tercih ediyoruz. koruyucu içerikli mayonezlerin raf ömürleri oldukça uzun. bu bir avantaj elbette. evimizde yaptığımız mayonezleri hızlı bir şekilde tüketmemiz gerekir. ancak lezzet olarak market mayonezlerinden uzak ara daha lezzetli olurlar. içerik olarak protein ve yağ içermesinden dolayı tokluk sağlar. karb'lar gibi kilo yapmaz.

  mayonez kabaca şöyle yapılır, iki yumurta sarısı bir kaç damla limon eklenerek bir kaseye konur ve yukarıdan sicim gibi zeytinyağı damlatırken çok hızlı bir şekilde çırpıldığında bir süre sonra yumurta sarısı ile zeytinyağı karışımı hafiften katılaşmaya başlar. eğer rengini beğenmezseniz bir miktar yoğurt ilavesi ile beyaz renk sağlanabilir. en fazla 5 dk içinde o an için tüketilecek sos hazırlanmış olur. aslında türk mutfağında sos'un yeri çok yoktur. çünkü türk mutfağında yemekler kendi sosu içinde pişerler, dışardan lezzetlendirmek amaçlı sos eklenmez. mayonez ise rus salatası ile rüştünü ispat ettiğine göre sofraya buyur etmekte bir sakınca olmamalı.