• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.25)
modern türkiye'nin doğuşu - bernard lewis
modern türkiye'nin doğuşu konunun duayeninden, son 250 yılımızı; osmanlı imparatorluğunun duraklama döneminden itibaren türk çağdaşlaşma tarihini, cumhuriyetin ilk ve engebeli yıllarını anlamlandırmak için başvurulabilecek güncellenmiş ve önemli bir kaynaktır.(tanıtım yazısından)
 1. osmanlı'nın gerilemesinden modern türkiye'nin kuruluş aşamasına kadar olan tarihi güzel bir şekilde anlatan kitaptır. ayrıca kendi alanının en önemli kitapları arasındadır.
 2. umarım bir daha yazılmaz.
  reax
 3. branşım ingilizce olmasına rağmen hep tarihe karşı bir ilgi duydum. tarih kitapları okudum. bu kitap da sıkılmadan bıkmadan usanmadan okuduğum kitaplardan biri sadece kafamı toparlayabilmek için 1 gün ara verdim.kitabı ise her gün çalıştığım okula götürdüm. tenefüslerde, dersimin olmadığı ders saatlerinde, çok nadir derslerin son 5 dakikasında okudum. bir hafta boyunca sürekli elimdeydi. dersine girdiğim tüm sınıflar ve öğretmen odasında oturan tüm meslektaşlarım haliyle gördüler. öğrencilerin ve öğretmen arkadaşların tepkisi ise "modern türkiye de neymiş? ne zaman modern olmuşuz ki? yabancının yazdığı kitaptan ne olur ki kesin eleştirmiştir!" oldu. kimse de aga bu ne diye açıp kapağını bakmadı kitaba. "sen ingilizcecisin ne işin olur tarih kitaplarıyla yahu?" diyen arkadaşlar bile oldu.üzüldüm ama okumamı engellemedi. kitaba gelirsem tanzimattan 1950'ye kadar batılılaşmak adına girişilen çabaları, başarıları, başarısızlıkları neden sonuç ilişkisi içerisinde anlatıyor.
 4. bu kitap bir uluslararası ilişkilerci için hazine gibidir, anlaşılır ve akıcıdır. tarihe ilgi duyanlarında kesinlikle seveceğine eminim.