1. yüzlerce yıldır üretimi yapılan defter markasıdır. defterin yanı sıra kitap okuma ışığı, çanta, kalem kutusu, kalem, vb. gereçlerin üretimini de son yıllarda gerçekleştirmektedir.
    1980'lerin ortasında üretimi durdurulmuş, 1990'larda ise yeni bir yapılanmayla üretime tekrardan başlamıştır. 2000'li yılların ortalarına doğru talebi karşılayamadığı için büyük bir özel fon yatırımı alarak global bir marka haline gelmiştir.
    bir dolmakalem kullanıcısı olarak, çin'de üretilen defterlerin 70 gsm'lik kağıtlarını açıkçası oldukça kalitesiz buluyorum. çoğu mürekkepte kırçıllanma, gölgelenme ve kusma gibi sıkıntılarla karşılaşıyorum. yine de dizayn ve işlev olarak albenisi olduğu için, ara sıra dayanamayıp defterlerini kullanıyorum.
  2. çantamda her zaman küçük bir tane olur, karalamalarımı, eskizlerimi yaparım. şuan ikincisindeyim, ilkini bitirdim. ilk alacağım zaman wtf arkadaşım bi deftere bu kadar para verilir mi al aynısı beş lira işte manyak mısın minvalinde bir şeyler diyip beni geri çevirdi. beş liraya aldığım o defterin sanırım 4-5 sayfasına çizim yaptım. sonra moleskine aldım ve artık vazgeçemem. geçen gün bir sayfasına mürekkeple kendimi franz kline sanıp o minvalde şeyler yaptım ve kapadım defteri. o iki yaprak birbirine yapıştı, mürekkep fazla civalakken kapamışım. yanına 0.05 copic ve klasik bir adet sharpie kalem tavsiye ederim.
  3. watercolour notebook'u çok tatlış ve kullanışlı olan, diğerlerini (fiyat açısından) biraz gereksiz bulduğum, tamam anladık "ohooy kimler kimler kullandı bu defterleri" diyorsunuz amma az insaflı fiyata satın lan diyerek buradan yetkililerine seslendiğim kara kaplı defter firması.