• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
morel'in buluşu - adolfo bioy casares
borges, morel'in buluşu için yazdığı önsözde diyor ki: “entrikanın ayrıntılarını yazarıyla tartıştım, onu yeniden okudum; onu kusursuz olarak nitelemenin bir yanlışlık ya da abartma olacağını sanmıyorum.” ben de sanmıyorum.

pek iyi de, nasıl bir roman ki bu 1940'da yayınlandığından beri ıcık cıcık incelense de hâlâ tasvir edilemiyor, tanımlanamıyor? neden arjantin ve dünya edebiyatının en önemli kitapları arasında yer alıyor? bu soruya cevabım yok, ama benim için niye önemli olduğunu biliyorum: bir kere, hayal var. macera var. gerçekliğin sınırlarında gezintiye çıkmak var. daha sonra boş olmadığı anlaşılacak bir ada ve o adaya sığınan bir kaçak var (ne çok kullanılmıştır değil mi bu “boş ada” konusu romanlarda!). sonra gizemli bir kadın belirecek, adadaki kaçağın dünyası değişecek. uzaktan âşık olacak: umutsuzca kadını cezbetmeye çalışacak, kaybedecek onu, arayacak... öyle bir an gelecek ki, arzunun bu karanlık nesnesinin var olup olmadığından bile emin olamayacak.
 1. bioy casares'in kulu kölesi olmak isteyeceğiniz bir novella. bir adadan yankılanıyor karakterimizin fısıltıları. kitabın vasiyetnamesi yanılsamalar, okura da eşlik ediyor. kaybettiğiniz duyuların farkına varıyorsunuz; bu farkındalık ne kadarını kazanmanıza yarar sağlar muamma!

  gerçek ve hayalin iç içe geçtiği bir ada, yanılsamaya tutunan bir karakter. izlenimlerini günlüğüne aktarırken faustine'e duyduğu aşkla sarmalanır. ancak faustine, anlatıcının onu hissettiği gibi hissedemez ve değerlendiremez. çünkü biri diğerine ne kadar yakınsa diğeri o kadar kopuk durumdadır.

  ve kalan günlük, esasında anılar ve deneyimlere dair tozlanması beklenen bir belge gibi kalıyor sonunda.

  bellekler belgelerde.
  anılar bir yanılsama karesinde.
  işte böyle bir tekrarlama durağı
  böyle bir kurgu.

  kurmacanın önünde saygıyla eğiliyorum sadece.
 2. tekrar baskısı yapılmış, diyeceğim o ki bu muazzam romanı hemen edinin, baskısı tükendi mi bir daha gelmiyor karşınıza.
 3. tekrar tekrar okunmayı hak eden, etkileyici bir kurguya sahip novella. esere puanım ilk okuyuşumdan sonra 9, ancak eksik olan 1 puan tamamen benden kaynaklanmakta. tekrar okuduğumda rahatlıkla 10 vereceğime eminim.