• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
Yazar ibn-i haldun
mukaddime - ibn-i haldun
mukaddime, ibn-i haldun'un en ünlü eseridir. tarih, iktisat, sosyoloji, ve siyaset gibi birçok sosyal bilim için temel teşkil eden görüşleri içinde barındırır. ibn-i haldun eserini 1375'te kal'atu ibn seleme adlı kalede beni arif kabilesinin himayesinde yaşadığı dönemde kaleme aldı
 1. mutlu
 2. bilindiği gibi "umran" diyor sosyolojiye ibn-i haldun. yeni bir bilim kurduğunun da farkında. sade'nin tanrı'ya karşı söylev'ini okurken, fransız devrimine tanıklık ettiğim hissine kapılmıştım. aynı hissiyat ibn-i haldun'un bu yeni ilim hakkında yazdıklarını okurken de uyandı.

  !---- spoiler ----!

  bu ilim benim tarafımdan bulunmuş bir ilim olduğunu zannederim. yemin ederim ki hiç kimsenin bu sahada söz söylediğine vakıf olmuş değilim. bizden önce gelenler bu konunun farkına mı varmadılar? yalnız selefler hakkında bu zanna kapılmak da doğru değildir. onlar bu ilme dair ihatalı bir eser yazmış olabilirler. fakat bu eser bizim elimize geçmeyebilir. ilimler çok olduğu gibi milletler ve milletler arasında filozoflar da çoktur.

  !---- spoiler ----!

  evet reyiz senden öncekiler bu konunun farkına varmadı!
 3. esasında, ''mukaddime'' eserin adı değildir. eserin bir adı olmadığı için girizgah başlığı eser adı olarak ele alınmıştır.
  o'ndan öncekilerin hali malum. peki ya o'ndan sonrakilere ne demeli ?
  t
 4. yüzlerce sayfadan oluşan 3 ciltlik eserine mukaddime adını vermek nasıl bir mütevazılıktır?!