1. abi
 2. ilber ortaylıya sorduklarında toplumu siz mi yöneteceksiniz diye, tabi ki ben yöneteceğim, neolitik devrimden beri toplumu köylüler değil aydınlar yönetiyor herkesin yapması gereken bir iş var diyerek bu döneme enteresan bir değiniş yapmıştır.
  cakal
 3. homo sapiens'in hayatını sonsuza kadar değiştiren tartışmalı devrim.

  tarım toplumundan önce sapiens hayatını avcı toplayıcılıkla geçiriyor, 5-6 saatlik av seansları sonrasında topluluk halinde vakitlerini değerlendiriyorlardı. protein bazlı beslenme sayesinde vücutları kas ağırlıklı ve diriydi. sırtlarında taşıdıkları 3-5 parça eşya dışında, mülkiyet gibi dertleri asla olmadı.

  peki tarım devriminden sonra ne oldu?

  mülkiyet, din, devlet, aile, kölelik, hiyerarşi gibi kavramlar ortaya çıktı. yaşamı kökten değişen sapiens, açgözlü hale geldi. genellikle buğday ve arpa tarımı yapıldığı için, bu bitkilerin ağırlıklı olduğu bir diyete sahip oldu. sindirim sistemi bu tip besinlere göre evrimleşmediği için, pek çok sağlık sorununa neden oldu ve beslenme kalitesi düştü.* sağlık sorunları bunlarla da bitmedi. su ve erzak* taşıma, tarım yapmaya uygun evrilmemiş bedenler erken dönemlerde önemli sıkıntılara sebep oldu. eski kemiklerdeki bulgulara göre; omurga, bel, diz, kaburga gibi ağrı izlerine oldukça sık rastlanıldı. ayrıca eklemlerde kireçlenme ve bel fıtığından da muzdariptiler.

  tüm bunlara rağmen sapiens artık besin zincirinin bir parçası değil, belirleyicisi olarak gezegene hakim bir güç haline gelmiştir.

  sanayi devrimiyle beraber insanoğlunun en önemli dönüm noktalarından biridir.