• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.00)
netoçka nezvanova - fyodor mihailoviç dostoyevski
netoçka nezvanova, dostoyevski'nin yazarlığının ilk döneminin ürünü. yazarlığının son döneminde yazdığı ve her biri dünya klasiği kabul edilen romanlarındaki yalınlık ve içtenlik, netoçka nezvanova'da doruk noktasındadır. dostoyevski, bu yalınlığı ve içtenliği yazarlığı boyunca korumuş, başarılarının diğer ögelerinin yanısıra bu ögede belirleyici olmuştur. insan ruhunun derinlikleriyle ilgilenen ilk yazar değil ama bu konuda yetke sayılan bir yazar olmasının kaynağı da bu ögedir. bir şeye içtenlikle bakarsak doğru kavrarız. bu doğru kavrayış, dostoyevski'nin düşünsel ufku ve felsefi bilgileriyle yoğrulunca netoçka nezvanova'lar çıkıyor ortaya. bu romanı okurlarımıza zekai yiğitler'in türkçesiyle sunmaktan kıvançlıyız. (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
  1. bu kitapla ilgili şöyle ilginç bir bilgi var: dostoyevski bu kitabı yazarken sürgüne gönderilmiş; ancak sürgünden döndüğünde devamını yazmamış. kalsın demiş öyle. zaten okuyanlar bilirler ki tam bir final havasında bitmez kitap. şahsen ben hala merak ediyorum netoçka ile çocukluk arkadaşı tekrar karşılaştıklarında neler olduğunu.

    bu kitapla ilgili şöyle ilginç bir bilgi daha var: aslında dostoyevski bu kitabı leyla ile mecnun'un üçüncü sezon bölümlerinden birinde bitirdi.

    velhasılı kelam, çok ilginç bir kitap bu.