• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (3.00)
new york'ta beş minare - mahsun kırmızıgül
kırmızı bültenle aranan ve ismi fenomene dönüşen radikal dinci bir örgütün lideri deccal kod adlı suçlunun amerika’da yakalandığı bilgisi gelir. teşkilatın en başarılı iki polisi amerika’ya suçluyu teslim almaya giderler. bundan sonrası kolay gibi görünür ama hiçbir şey göründüğü gibi değildir. istanbul, new york, bitlis üçgeninde geçen hikaye, yakın dönemin türkiye’sini sorgularken, 11 eylül sonrası amerika ve dünyanın islam ile olan paranoyasının altını çizecektir.
 1. sabrımın sonunda selamete eremediğim film. aylardır ha seyrettim ha seyredeceğim derken kısmet oldu. gelin görün ki; film beni şaşırtamadı. haluk bilginer gibi bir ustayı değerlendirmekten imtina ediyorum; fakat filme kan veren tek oyuncu olması da mutlaka belirtilmesi gereken noktadır kanımca. mahsun kırmızıgül'e de bir anekdot ile iletmek isterim eleştirimi:


  !---- spoiler ----!

  ingiltere'de bir şemsiye tamircisi şiir yazmaya soyunmuş. yazdığı bir iki parça şiiri dönemin üstadlarından birine vermiş okuması için. ünlü üstadın geri bildirimi şu şekilde olmuş:
  - sayın bayım; siz lütfen şemsiye yapın, sadece şemsiye yapın, hep şemsiye yapın.

  !---- spoiler ----!