1. bir yerde okumuştum günlük tutmak beyin gelişimine iyi geliyormuş. beyni rahatlatıyor elektriklenmeyi azaltiyormuş. bunun sebebi de beynin sır tutmayı sevmemesi imiş. sözlüklere yazmak, dedikodu yapmak, mesajlasmak gibi aktiviteler günlük tutmanın ikamesi diyebiliriz. sözlük dili ile rüya dili arasında da bir bağlantı olduğunu düşünüyorum. bilinçdışı* yorumların arasına sır kodluyor bence iyi okumak lazım.

  *bilinçaltı kelimesi bilinçdışı olarak düzelttirildi.
  abi
 2. insanlara dert anlatmak zor hele ki her konuda konuşabileceğiniz birini bulmak daha da zor. içine atanların ya da her yerde fikir beyan etmek istemeyenlerin en temiz şekilde kimliksiz istedikleri gibi fikir beyan edebilecekleri mükemmel bir ortam. kimseye kendini kabul ettirme derdin yok. neysen osun. ne düşünüyorsan çekinmeden yazıyorsun. artı olarak başkaları da okuyabiliyor hatta beğenebiliyor. bu durum beğeni alan insana özgüven, yazdıklarına daha da güvenme, demek ki doğru yoldayım hissi veriyor.
 3. pek samimi bulmasam bile format meselesi ile görece daha olgun insanları bir araya getiren platform olması sebebi ile yazarız/yazarım. özellikle hassas konularda sağlanan optimum ciddiyet, bilginin ön planda olması gibi birçok sebep daha sayılabilir. her sözlük için değil maalesef. yoksa kimsenin hoşuna gittiğini zannetmiyorum konuşma dilinden bu kadar uzak giriler yazmanın.
 4. genel olarak paylaşmayı seviyorum ben. az çok bildiklerimi aktarmak, burada yazılanları okuyup bir şeyler öğrenmek hoşuma gidiyor. bunun dışında gönlümden geçtiği gibi kimseyle bir şeyler paylaşamıyorum artık. zaman zaman doluyorsam taşma ihtiyacı hissediyorum belkide.

  bir de buraya geldiğimden beri farkında olmadan bir kitap arşivi edindiğimi gördüm. keza filmlerle aram çok iyi olmasa da yine de canım sıkıldığında yapacak çok şeyim varmış hissini veriyor youreads. *
 5. fikirlerimi bu denli anlayabilecek insanların olmadığını, bu fikirlere laik olmadığını düşündüğüm kafa yapısına sahip insanların dışarıda olmadığını sözlükte böyle insanların daha fazla olduğunu düşündüğüm, aynı zamanda yazmaya başladığımdan beri dikkatli ve özenli yazmamı amaçladığım için olabilir.

  yazma dışında farklı fikirlere farklı noktalara bakmayı sağlayan sözlüklerden kopmamak için az bile olsa yazmanın gerekli olduğunu düşünüyorum, pasif okuyucu olduğunda sadece istediğin başlıkta kalıyorsun; aktif okuyucu oldulunda yani yazarken bu başlık ne acaba diyerek her başlığa girip devamlı okuma modunda olmanıda sağlıyor.