• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.33)
night train to lisbon - bille august
pascal mercier'in aynı isimli kitabından yönetmen bille august tarafından 2013'te beyaz perdeye uyarlanmış 111 dk'lık alman yapımı filmdir. isviçre' de edebiyat fakültesinde profesör olan raimond gregorius yalnız bir hayat yaşamaktadır. bir gün derse giderken kırmızı paltolu bir kadının köprüden atlamak üzere olduğunu görür ve buna engel olur. kurtardığı kadının bıraktığı kitapla peşinden o gece lizbon trenine atlayan profesör kitabı okudukça yazarın hayatına girmiş olarak bulur kendini. yazarla birlikte kendi hayatını da sorgulayan profesörün serüveni, hem kendine hem de başka hayatların içerisine doğru yol alır.
 1. kitabını okumadım. söylenene göre filmden daha güzelmiş. her zaman öyle olmamış mıdır zaten?
  fakat tek başına film için diyebileceğim şey : şiir gibi olmuş. kendi adıma çok beğendiğim bir film olmuş. yazarın hayatından çok profesörün kendi hayatını sorguladığı yerler benim en çok beğendiğim yerlerdi. film sonunda havada bırakılan durumsa ayrıca hoşuma gitti.
  !---- spoiler ----!

  eğer profesör kalsaydı ya da gitseydi beğenmeyecektim. ama havada bırakılarak izleyicinin hayaline ya da kararına sunulması hoşuma gitti.

  !---- spoiler ----!

  ayrıca filmde bol bol gördüğüm lizbon şehrini istanbula çok benzettim.
  izlemek isteyenler için önereceğim filmdir.