• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.00)
pa negre - agusti villaronga
andreu ispanya iç savaşı sonrasında katalan bölgesindeki küçük bir kasabada hayatta kalmaya çalışan bir çocuktur. ormanda bir baba-oğul cesediyle bulan andreu, bunu görevlilere ihbar edince bir anda babasının cinayetle suçlanmasına neden olur. babasının suçsuzluğunu kanıtlamak için gerçek katilini aramasına yardım eden andreu bu süreçte büyüklerin yalanlarla örülü dünyasına da adım atacaktır. hayatta kalmak için öğrendiği değerleri göz ardı edip, kendi içindeki canavarla yüzleşmesi gerektiğini fark edecektir...
ispanyol yönetmen agusti villaronga goya ve san sebastian film festivalleri’nde en iyi film, senaryo ve yönetmen başta olmak üzere sayısız ödülle dönen son filmi siyah ekmek ispanyol edebiyatçı emili teixidor'un pa negre adlı romanından villaronga tarafından uyarlanmış bir yapım. küçük oyuncu francesc colomer'e de 2011 goya ödülleri'nde en iyi genç aktör ödülünü getiren filmin notu oldukça yüksek.
 1. 2010 yapımı, goya da en iyi film dahil 9 ödül almış.
  1944 yılı savaş sonrası katalan bölgesi'nde geçen faşizm, siyasi zorbalık, siyasi idealler, umut, cinsellik, eşcinsellik, fakirlik, zenginlik, şiddet, kayıplar, ölüm, çocukluk, güç, erkek egemenliği, kaybetme, terk etme üstüne bir film.
  filmin görüntü kalitesi üst seviyede, gizem dolu bir senaryosu var.
  film açılış sahnesi açısından en iyilerden biri.
  not:filmi ankara sivas karayolunda huzur otobüslerinde görüp de izlemem de ayrı bir ilginçlik oldu.