• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
per un pugno di dollari - sergio leone
dolar üçlemesi’nin ilk halkası olan film, isimsiz bir avarenin kendini gurur, açlık ve intikam üzerine oynanan bir oyunun ortasında bulmasını odağına alıyor. ismi filmin hiçbir anında açıklanmayan ve kısaca ‘sarışın’ olarak bilinen gezgin, rekabet halindeki iki aileyi kendi çıkarları doğrultusunda kullanmaya ve bu kanlı oyunun ortasında hayatta kalmaya çabalıyor.
 1. spaghetti western efsanesinin doğuşu, sergio leone'nin 1964 yapımı filmi. türkçe'ye "bir avuç dolar" adıyla çevrilmiştir. birkaç dolar için* ve iyi, kötü ve çirkin* filmleriyle beraber yönetmenin "dolar üçlemesini" oluştururlar.

  vahşi batı'daki bir kasabada birbirine düşman iki ailenin kasabaya uğrayan bir seyyah ile değişen kaderini anlatan film, başından sonuna kadar akira kurosawa'nın yojimbo filminin* bir kopyasıdır. telif meseleleri nedeniyle film abd'de 1967 yılında anca gösterime girebilmiştir.
 2. Akira Kurosawa'nın 1961 yapımı Yojimbo filminin leone uyarlamasıdır. yönetmenin aynı zamanda ilk filmi olan per un pugno di dollari'nin gördüğü ilgi, akira kurusawa'nın yojimbo filminden misliyle fazladır. akira kurusawa, kendi filminden kazandığının çok fazlasını bu filmin telifinden kazanır.

  çok düşük bir bütçeyle çekilen film, pek tanınmamış oyuncularla kotarılır. Rawhide dizisinin oyuncusu Clint Eastwood ile anlaşılır. eastwood'un tatil kaçamağında film çekilir. eastwood'un filmden bir beklentisi yoktur. b film tadında bir şey beklemektedir. düşündüğü gibi olmaz tabi. film avrupayı kasıp kavurur. dünya sineması clint easwood'u kazanır. devir, anti kahramanların devridir. masum kasaba halkını koruyan silahşörler, adalet timsali şerifler. arka fonda ölen kötü karakterler tarihe karışır.

  kötüler en destansı biçimde, en ön safta son nefeslerini verirler. leone klişeleşmiş western jargonunu yerle bir eder. türün en iyi örneklerini sunar.

  bu film yönetmenin acemilik eseridir. türe dair gelecekte neler yapabileceğinin teminatını verir.

  eksikleriyle, kusurlarıyla bir dönüm noktası niteliğindedir. izlemeye değerdir.

  bonus