• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.00)
rosewater - jon stewart
londra'da yaşayan muhabir maziar bahari, iran'da gerçekleşecek başkanlık seçimleri için en fazla bir hafta sürecek bir görev nedeniyle iran'a gider. arkasında bıraktığı hamile nişanlısını son kez öptüğünde en kısa zamanda döneceğinin sözünü vermiş olsa da iran'a ayak bastığında işler beklediği gibi gitmez. bahari, kendini ülkenin en ürkütücü hapishanesinde, uzun saatler süren sorgu seanslarında bulacak; üç aydan fazla süren bu işkence süresince kaderi, sadece kokusundan tanıdığı bir adamın, rosewater'ın ellerinde olacaktır.
ünlü sunucu jon stewart'ın yazıp yönettiği film, iran asıllı kanadalı gazeteci maziar bahari'nin 2009 yılında muhabir olarak gittiği iran'da rehin alınıp hapishanede tutsak edilmesi üzerine yazdığı ve burada 118 gün boyunca yaşadıklarını ele aldığı kitaptan beyazperdeye uyarlandı.

(film bilgileri beyazperde.com adresinden alınmıştır.)
 1. iran devrimine, devrim ve tabii ahmedinejad yanlılarına eleştirel bir bakış açısından yaklaşması da filmin bir diğer özelliği.

  bahari tarafından kaleme alınan ve filmin ana hikayesi olan malum kitabın adı "then they came for me"

  filmde haluk bilginer, bahari'nin babası "baba akbar" rolünde. ve bana göre gayet başarılı bir şekilde canlandırmış karakterini. şahsen gurur duydum.

  kişisel olarak hiçbir zaman batı'ya karşı iran'ı ya da iran'a karşı batı'yı desteklemedim. bana göre bu karşılaşmanın iyi tarafı yok ama şunu belirtmek gerek ki o faşist, baskıcı "iran rejimi gerçekleri" iyi bir şekilde işlenmiş. ve hedefin kesinlikle islamiyet olmadığı da başarılı olarak sezdiriliyor seyirciye.

  !---- spoiler ----!

  "nefesini kokluyorlar
  "seni seviyorum" demiş misin diye
  gönlünü kokluyorlar
  tuhaf zamanlardayız sevgilim…

  gecenin bir yarısı kapıyı çalan
  ışığı öldürmeye geliyor.
  işığı saklamak en iyisi…"

  filmin başındaki ahmed şamlu şiirinden alınan kesit, şiirin adı "bu çıkmazda"

  ve bana göre filmin en can alıcı repliği, musavi yandaşı olan gençlerin sözleri:
  "bizler eğitimliyiz. eğitimli insanlar bir diktatöre oy vermezler."
  ve ayrıca davood'un direniş sırasında maziar'a, kamerayı göstererek;
  "dünyanın en tehlikeli silahına sahipsin ama kullanmamayı seçiyorsun" demesi.
  !---- spoiler ----!