• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (6.50)
şah mat - mario mazzanti
polisle satranç oynayan bir seri katil...

suç psikiyatristi olarak polise destek vermekte olan claps'in suçluların davranış profilini inceleyerek olası şüphelileri tespit etmek gibi çetin bir görevi vardır. ancak bu sefer ortadaki cinayet hiç de basit değildir. karşısında acımasız, kararlı, unutulmak istemeyen ve şehrin korkulu rüyası olmayı amaçlayan bir seri katil vardır. çözüm hep avuç içinde gibidir ama bir türlü ulaşılamamaktadır, aşılan her bir basamak katilin ininin derinliklerine dalmaktan başka bir işe yaramaz.

"mario mazzanti ilk kitabını en lezzetli malzemeleri karıştırarak hazırlamış: satranç, edebiyat, sinema, opera ve asıl mesleği olan cerrahlık."
-paperblog-

"hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı ve gerçeğin insanın en karanlık hırslarında gizlendiği nefeslerinizi kesecek bir gerilim romanı."
-la feltrinelli-
( kitap bilgileri idefixten alınmıştır)
 1. sürükleyici bir polisiye roman. satranç gibi kurgulanmış seri cinayetler. polisiye sevenler için okuması keyifli ve akıcı. kitabın sonuna kadar cinayetlerin sebebi ile ve katille ilgili şüphe duydum. yani başından tahmin edilecek gibi değil. şah mat yazarın ilk kitabı sonrasında çıkardığı kitapları da okudum fakat ilk kitaptan aldığım tadı vermediler bana. satrançla ilgili güzel bilgiler edinmem ve araştırma yapmam kitap sayesinde olmuştur.
 2. İddialı gelen adı ve kapağıyla ön yargılı başladığım ama günlük aktiviteler için elimden bırakırken zorlandığım kitap. Daha yarısına gelmeden "ee çözüldü mü yani :/" hissine kapılıp sonrasındaki olaylarla avcının kim ve sebebin ne olduğunun karmaşasına kapılmak mümkün.

  Anlatımı bence gayet doğaldı, odasında sigara içirtmeme konusunu bu açıdan da sevdim ;)

  !---- spoiler ----!

  Göz ayrıklığı vurgusu fazlaca yapılmış olsa da benzetme başarılı.
  Satranç kısımları etkileyici.
  afazi araştırmaya değer ilginçlikte bir sağlık sorunuymuş.
  Ölmeyenler sevindirdi :)

  !---- spoiler ----!