server tanilli

Kimdir?

prof. dr.server tanilli (d. 1931 - ö. 29 kasım 2011) türk yazar, anayasa hukuku profesörü.

1980'den önce türkiye'de istanbul üniversitesi hukuk fakültesi'nde ve devlet tatbiki güzelsanatlar yüksekokulu'nda "uygarlık tarihi" dersi veriyordu. 7 nisan 1978 günü terör ortamında silahlı saldırıya uğrayıp, belden aşağısı tutmaz oldu. fransa'ya gidip uzun yıllar strazburg üniversitesi'nde çalıştı. 2000 yılında yurda dönüş yaptı ve cumhuriyet gazetesi'nde köşe yazıları yayınlandı.

1980 sonrasında düşün ortamını ve özellikle de gençliği etkilemiş olan "uygarlık tarihi (1973)", "devlet ve demokrasi: anayasa hukukuna giriş" kitaplarını yazdı. "uygarlık tarihi" üniversitelerde ders kitabı olarak okutuldu. 2011 yılında prof. dr. server tanilli evinde yaşamını yitirdi. karacaahmet mezarlığı 'na defnedildi.

eserleri:
uygarlık tarihi (1973)
devlet ve demokrasi: anayasa hukukuna giriş
nasıl bir eğitim istiyoruz?
yüzyılların gerçeği ve mirası (6 cilt)
candide ya da iyimserlik
yaratıcı aklın sentezi: felsefeye giriş (isbn 6054183784)
değişimin diyalektiği ve devrim
dünyayı değiştiren on yıl
fransız devriminden portreler
anayasalar ve siyasal belgeler
nasıl bir demokrasi istiyoruz?
islam çağımıza yanıt verebilir mi?
din ve politika
voltaire ve aydınlanma
insanlığı nasıl bir gelecek bekliyor
çağdaşımız victor hugo
  1. 20. yüzyılda yetişmiş, yalnız türkiye değil dünyaya mal olmuş, kitapları ülkemizde değilde avrupa ülkelerinin üniversitelerinde ders olarak okutulmuş, kendini gençliğin; ancak insana ait tüm tarihi bilmekle aydınlanacağı felsefesine adamış, kıymeti bilinmemiş harika bir insandı.

    sanırım 2000 ya da 99 yılıydı üstad tüyap izmir kitap fuarına gelmiş ve imza günü düzenlemişti. üniversitenin başarı bursu aylık 22 milyondu şimdiki parayla hesaplayamayacağım fakat bir aylık ev kiramız 20 milyondu. her neyse, bursu fuara ayırmıştım, başka kitaplar da alırım düşüncesiyle hemen server hocanın standına koştum 6 cildin tamamı 24 milyon tutuyordu. dayanamadım hocaya söyledim. elimdeki tüm para bu çok pahalı satıyorsunuz dedim. bir kaç hayat dersi aldıktan sonra 20 milyona tüm seriyi satın alıp çıktım. arkadaşlar keriz ve enayi olduğum yakıştırmalarıyla bolca kafa bulmuşlardı fakat 1 sene sonra 6 ciltlik serim kaç kişinin elinden geçti kaç kişi okudu inanın hesabını tutamadım.

    ışıklar içinde yat hocam..