1. arkeofili'nin ve hürriyet'in yaptığı bir haber:


  !---- spoiler ----!

  istanbul arkeoloji müzesi’nin silivri’deki kurtarma kazısında bu yılın en büyük arkeolojik keşfi gerçekleşti. türk ve altay kültüründe kutsal mezar olarak bilinen kurgan tipi mezar bulundu. üzerinde mızrak ucu bulunan iskeletin önemli bir asker, savaşçı olduğu tahmin ediliyor. kazı raporunda, “ülkemizde bulunmuş ve kazısı yapılarak tamamen ortaya çıkarılmış ilk ve en eski, 5 bin yıllık kurgan tipi mezar” tespiti yapıldı. kurgan, yenikapı arkeolojik kazılarından sonra istanbul tarihine yepyeni bilgiler getirecek.

  !---- spoiler ----!  http://www.hurriyet.com.tr/yilin-en-buyuk-arkeolojik-kesfi-40104420

  5000 yıllık tarihi olan ulu hırt ırkının, türkler'in anadolu'ya ilk kez 1071'de geldiği tezini çürütmüş olaylardan sadece biri galiba.
  slipo
 2. arkeolojik bir buluntuyla beraber ırksal bir çıkarım yaparak bunun üzerinden "düşman" bellediği başka bir ırka saldırmak, hakaret etmek şovenizmdir. hani "ota boka faşist diyorsunuz" söylemindeki bok bu. gidin tedavi olun.

  tabiatında tabii olan bir şey olmayanlarla tartışacak değilim ama 1071 yılında türklerin anadoluya girdiği tezi türk tarih tezinin bir parçasıdır. ırksal mevzudan çıkıp arkeolojiden anlayanlar da bilgilendirirse bu mezar buluntusunun bilimsel olarak ne anlama geldiği konusunda bilgilenmiş oluruz.