• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (10.00)
sisli - necati tosuner
sisli, necati tosuner'in öykü kitaplarının dördüncüsü. bu kitapta yazarın istanbul, 12 mart ve almanya öyküleri üç bölümde toplanıyor. birbirinden farklı yer ve durumları anlatsa bile yazarın ince duyarlılığı sürekli hissediliyor. isteyiş-kaçınış, bekleyiş-vazgeçiş ve hayatın her çarpıcı zıtlığı, necati tosuner'in harikulade dil ustalığıyla sergileniyor. bir sayfada şenlik içinde coşan, yüreği sevinçten duracakmış gibi anlatılan insan, başka bir sayfayı saran ürpertiyle donup kalıyor. alttan alta bir ölüm düşüncesi metin boyunca sisler içinde ilerliyor...

dursundu ellerimin titremesi. gönlümün eski çimenliğinde bir eski çiçek açsındı, artık açsındı. istiyordum ki, akıtsındı şurayaca çıkan yeşilin.. zehirin.. sıkıntının acımsılığını ve ilkyaz yarın çıkıp gelince, gövereydim yeniden, yemişe duraydım usul usul ve dinsindi içimin sızıltılı kanayışı, acılı sızılayışı, buruluşu ve umutsuzluğun yerine coşku doluşsun, gerçekleşsindi varlığım. ve kimin ve neyin bedelini ödüyordum, bitsindi.
  1. üniversite yıllarında okulun kütüphanesinden alıp okuduğum, zaten depresif takılan beni daha da depresif yapan kitap. hayat bazıları için gerçekten çok zor.