• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.25)
solyaris - andrei tarkovsky
"belirgin bir bilince sahip bir gezegendir solaris. oraya gelen dünya insanlarının zihinleri ile oynamak ise en büyük gücü ve yeteneğidir. insanların bilinçaltına süzülüp oraya müdahele ederek, hafızalarındaki şeyleri maddeleştirir. burada olanları araştırmakla görevli olarak ilgili üsse gönderilen kişi de gezegenin gücünden payını alacaktır şüphesiz. böylesi bir gizemle büyülenirken kendi geçmişi ile burun buruna gelecektir. tarkovski’nin üzerinde çok durulan bu çalışması, bazı yerlerde kubrick’in 2001’ine rusya’nın verdiği yanıtı olarak değerlendirilmektedir. ancak genel olarak bağımsız bir çalışmadır. hatta bir roman uyarlaması olduğu halde özgünlüğünü koruduğu söylenebilir." beyazperde.com'dan alıntıdır.

stanislaw lem tarafından yazılan solaris romanından uyarlama. yönetmen andrei tarkovsky. uzun metrajlı olarak çekilen film 167 dk sürüyor. başrollerinde natalya bondarchuk, donatas banionis'in oynadığı film rusça ve almanca olarak çekilmiş.
 1. stanislaw lem - solaris'inden bir uyarlama olsa da müthiş bir bilimkurgu ve psikolojik gerilim filmi çıkmıştır ortaya.

  bilimkurgu derken aklınıza ışın kılıçları, robotlar gelmesin, elbette doğaüstü olaylar oluyor, mesela insanın bilinçaltına attığı ve geçmiş kişilerin tekrar "maddileşmesi" gibi, ancak film boyunca bütün bu olaylar bilim ile açıklanmaya çalışılıyor ve tabi bu doğa üstü maddileşme ile bir de duygusal bağ kurulması anlatılıyor.

  !---- spoiler ----!

  insanlık kurtuluşunu utancında bulacak… insanın insana ihtiyacı var.

  !---- spoiler ----!

  her ne kadar filmde bizim daha kararlı atomlardan oluştuğumuz maddileşen geçmişin ise kararsız nötronlardan oluştuğu söylense de, bu dünyada kararsız nötronlardan oluşan çok insan var...
 2. bir seferde izleyemedigim ve buna ragmen begendigim nadir filmlerden. ozellikle " overly long highway scene" tam bir "gercek sinema izleyicisi" turnusoludur. halen ruyalarima girer bu sahne.