1. sosyal medya hesaplarından facebook,twitter veya instagram hesaplarından birisi engellemek kendimiz için mi yoksa karşıdaki insanın bizi takip etmemesi için mi yaptığımız bir eylemdir. engellemek görmezden gelmek midir? görünmez olmak mıdır?
 2. sahte kişiliğin sahte kişiliği engellemesi;
  kabul etmek gerek kimse %100 kendisi değil bu tür ortamlarda.
  herkes sahte bir kimlik kurarken ( okuduğu kitap yalanından, aslında günlük hayatta dile getiremeyecegi cümleleri kurmaya kadar. tabi youreads için örnekleri pek fazla değil ama facebooktan hayal edebilirsiniz )

  çok büyük parantez oldu =>

  herkes sahte kimlik kurarken, başka sahte kimlikleri yargılama ( engellemek veya engellememek ) kısmına gelince bu noktada sahte kimlikten çıkarak kendimize dönüyoruz. çünkü engelleme işleminı kimse görmüyor. burda kendimizle başbaşayız.

  sosyal medyada kişinin kendi olmaya en çok yakınlaştığı kısım " engelleme " kısmı bence
 3. kaşınanı kaşırlar özelliği.
  sinirimi bozan paylaşım yapanları, beni üzenleri yada alakasız işler yapıp beni reklam panosu gibi kulananları çatır çatır engelliyorum. her sosyal mecradan 54 ila 9 kişi arasında engellediğim var. uğraşamam onların saçmalıklarıyla.
 4. hakaret olarak gördüğüm davranış. beni çok zorlamadıkları sürece yapmam bana yapılınca da kötü hissediyorum tam da bugün yeri gelmişken "sapık mıyım olum ben?" demek istiyorum. bak yine sinirlerim bozuldu.

  sosyal medya dışında sözlük gibi yerlerde yapıyorum buralarda ortalığı temizlemek toparlamak gibi biraz.
 5. şimdiye kadar hiç bir sözlükte (ya da sosyal medyada) yapmadığım ve yapmayacağımdır. kurallara aykırı davrananlar zaten moderasyon tarafından silinir. bunun dışında farklı düşünce ve karakterde insanların olması bir platformu zenginleştirir. sadece bizim gibi insanlardan oluşan bir fanusta yaşamak bu ülkedeki belli bir kesimin yaptığı en büyük hatalardan biri idi zaten. o fanusları sosyal medyada da yaratıp ondan sonra her seçimde, haberde ya da mesajlaşmada dehşete düşüyorsunuz. yarattığınız yanılmasalamarınızda mutluluklar.
 6. ekşi'de 200'e yakın çöple sürdürdüğüm ata sporu. buradaki engellediklerimizin başlıklarını da, haklarına dair hiçbir şeyi de görmesek çok güzel olurdu, ağaçlar şarkı söylerdi. şu an gündeme sıçan çöpten bahsediyorum, evet.
 7. eski sevgililikler yapar. lakin genel sebebini anlamış değilim.
  benim icin sebebi var. onu biliyorum. iyiliğimi istiyor. onun hayatını görüp,takip edip kendimi savurmamı istemiyor.

  aslında en doğru şey birinin sizden ötürü kötü olabileceğini bildiğiniz de ondan uzaklaşmak değil midir ?
 8. engellesem ne olur, adamın bilmem kaç tane hesabı var. bir gidiyor, giderken tüm girdilerini de siliyor sonra başka başka hesaplarla geri geliyor. içinde ne kadar başka adam varsa da ortaya döküp aklınca bizi rahatsız etmenin derdine düşüyor.

  engelli listem sıfır bu yüzden. her yüzlerini gördüğüm için yeni bir hesapla geldiğinde tanımak zor olmuyor.

  hee bu arada siz ilk aldığı hesabıyla o'nu zeki, aklı başında, ağzı laf yapan... vs biliyorsunız.
 9. şahsıma bir hakaret ya da taciz gibi bir durum yoksa eğer tercih etmediğim çözüm. eğer mesaj falan atıp sürekli tartışmaya çalışıyorsa bunaltıyorsa uyarırsın devam ederse öyle engellersin. ama sırf kafamıza yatmadığı içinbir kişiyi engellemek ya da bir görüşü savunan herkesi gözardı etmek ne kadar doğru.
  wtf
 10. çok çok nadiren yaptığım eylem