1. prenses şeftali'yi kurtarma amacında ömrünü harcamış bıyıklı abilerimiz. ilk sağa ilerlemeli oyundur, video oyunu kategorisinde bir çığır açmıştır.
  kuz
 2. bu oyunu bitirmeyi çok isterdim ama olmadı. annem kapattırdı, adaptör ısındı derken olmadı. farklı versiyonları daha güzeldi. özellikle hayvanları olan mario daha eğlenceliydi. mario 9'du sanırım.

  bir de mario atlasın diye kolu yukarı kaldırırdık istemsizce.
 3. 9999 in 1 kasetlerinde en fazla bulunan oyundu. her biri farklı bölümlerden başlardı. çocukluğuma ek olarak burdaki komediyi de aklıma getiren oyun.
 4. eğer küçük kardeşseniz bu oyunun ismi sizin için super luigi bros.'tır.
 5. kaplumbağaları bende stres yapan oyun.
 6. kardeşimle oyun oynamaktan televizyonu patlatarak(evet gerçekten patlattık) adımı mario severler birliğine altın harflerle yazdırmama sebebiyet veren oyun. babamdan azar yedim mi yedim, atari atıldı mı evet, olsun sana değer mario prensesle izdivacını bir kez daha görmek için yine olsa yaparım.
  r2-d2
 7. 1985 yılında nintendo'nun piyasaya sürdüğü oyun. oyunun tasarımının incelikleri hakkındaki video için.
 8. super mario bros. nintendo tarafından 1985'te piyasaya sürülen bir video oyunudur. oyun, baş kahramanı mario'nun yarattığı popülerlik sayesinde halk arasında kısaca süper mario olarak bilinir.

  super mario oyundaki kurgusal yaşadığı ülkenin prensesi olan prenses peach'i kurtarmaya çalışmaktadır. ilk gerçek sağa ilerlemeli platform oyunu olan super mario brothers (süper mario kardeşler), kendisinden sonra gelen pek çok bilgisayar ve video oyunu için örnek teşkil etmiştir ve aynı zamanda dünyanın en çok satılan oyun serisi olmayı da başarmıştır.

  oyun, ünlü japon oyun geliştiricisi shigeru miyamato tarafından geliştirilmiştir. miyamato, zelda ve donkey kong gibi serilerin de geliştiricisi olarak tanınmaktadır.

  süper mario 85 yılında piyasaya sürülmüş olmasına rağmen popülerliğinden hiçbirşey kaybetmemiştir. özellikle çocuklar arasında yarattığı fanatiklik dalgası sebebiyle nintendo'ya ait olmayan yüzlerce mario oyunu çıkmıştır. bu oyunların çoğu flash formatında olup arcade oyun sitelerinde yerini almıştır. çoğu sadece mario adının popülerliğini kullanmak üzere piyasaya sürülsede orijinal mario oyununa çok yakın olan oyunlar da çıkmıştır.

  ayrıca bundan başka en önce çıkan oyun donkey kong'dan sonra mario bros. sonra da bu oyun çıkmıştır. bu seriye ait konsol oyunları da oldukça fazladır. en son çıkan oyun new super mario bros wii'dir. mario bros. serisine eklenen son oyun new super mario bros'tur.3ds ve wii-u için çıkıcak olan yeni mario bros. ise 3 boyutlu bir platform olacaktır.