• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.45)
the bucket list - rob reiner
milyoner şirket sahibi edward cole (jack nıcholson) ile işçi sınıfına mensup araba tamircisi carter chambers’ın (morgan freeman) dünyaları apayrıdır. yolları, bir hastane odasını paylaşmalarıyla kesişir ve iki ortak noktaları olduğunu keşfederler: “tahtalı köyü boylamadan önce” hayatlarının kalan kısmını hep yapmak istedikleri her şeyi yaparak geçirme arzusu ve kendileriyle farkında olmadıkları bir barışma ihtiyacı. birlikte, hayatlarının araba seyahatine çıkarlar; ve bu süreçte dost olur, hayatı dolu dolu, içgörü ve mizahla yaşamayı öğrenirler. her macera, listelerine yeni bir madde ekler.
 1. maddelerde yukarı doğru çıkıldıkça zorlaşır gerçekleştirmek, yanlış hatırlamıyorsam 3. maddeydi dünyanın en güzel kızını öpmek. sadece bu sahne için dahi izlenebilir film.
 2. one
 3. geçen gün koltukta hem kitap okuyup hem de roma imparatoru gibi üzüm yemeye çalışırken aklıma jack nicholson gözlüğü geldi. hani bu filmde yatarken dizi seyredebiliyordu jack nicholson. heh işte o gözlük satılıyormuş gerçekten de. benim de havalı jack nicholson gözlüğüm var. bunu demek için geldim.

  not: hayır, gözlük reklamı yapmak için para almadım.
 4. bu listeler internetin çıktığı ilk yıllarda çok popüler olmuştu, mail kutularımız bu listelerle dolmuştu. genelde ölmeden önce yapılacaklar listesinde; bir lisan öğren, bir çocuğu sevindir, sevdiğiniz birine çiçek verin vb ile giderken bir de hafif cesaret isteyen, extreme sporlar ile scuba diving, bunge jumping grupları yer alıyor.
  kendi kendime düşününce nasıl bir listem olurdu kimbilir?

  -nilüfer ve feridun düzağaç konserlerini en önden izle.
  -ilkokul öğretmenine son bir kez sarıl bir hasret gider.
  -eline al bir süpürge sokağını temizlemeye koyul, napıyor bu desinler?
  (bir kaç kişi yardıma gelecek mi yoksa bir başıma kalacak mıyım merak etmiyor değilim)
  -karda kışta bir mangal yakıp, sıcak şarap iç.
  -atina'da panathinaikos-fenerbahçe eurolig maçını izle.
  -haberano biberinden bir ısırık al, kulağından gözünden ateşler fışkırsın.

  film üzerine iki kelam etmemişim, jack nicholson ve morgan freeman'ı aynı filmde izleme keyfi daha ne olsun.
 5. konusu her gün her yerde duyduğumuz birşey. ölmeden önce bıdı bıdı vs... önemsemiyoruz bunları ama aslında gerçekler. filmde güzel film. bişeyler yapmak için ille de ölüme az kalmış olması gerekiyor.

  kendi listemizi oluştursak benim şu an iki isteğim var. biri "gezgin" olmak. dünyanın ve ülkemin her yerini gezebilmek. diğeri çok kapsamlı uzun bişey. yazmıyım şimdi.