1. yumurtalıklardan alınan yumurtaların laboratuvar ortamında spermler ile birlikte döllenip rahime yerleştirilme olayına verilen addır. dünyada ilk kez 1978 yılında ingiltere'de uygulanmışken türkiye'de resmi olarak 1989 yılında gerçekleştirilmiştir.

  çocuk sahibi olmak isteyip olamayanların başvurdukları hizmettir. biraz pahalı olmasına karşın neredeyse kesin sonuç sunduğundan dolayı birinci tercih sebebidir.
  bu yol ile çocuk sahibi olmak isteyenlerin genelde ikiz, üçüz çocuklarının olmasının sebebi ise işlem sırasında başarı oranını yukarılarda tutmak için rahime 1 yumurta yerine, 3 yumurta nakil edilmesidir.

  dışarıya ne kadar kolay, basit bir işlem gibi görünse de tüp bebek tedavisi oldukça yorucu, meşakkatli, stresli ve uzun bir süreçtir.

  çiftlere tavsiyem bu sürece başlamadan önce iyice okumaları, araştırmaları yönünde olacaktır. zira bu süreç sizi bir hayli yıpratabilir.

  internet üzerinde tedavi ve süreç ile alakalı bir çok bilgi, döküman bulunuyor. şu sitedeki gibi tüp bebek ile alakalı makaleler okuyup iyice bilgilenin, sürece donanımsız girmeyin
 2. ben küçükken bildiğin deney tüpü kullanıp yapıyorlar sanıyordum. aklım ermiyor tabi. malzemeyi koyup deney tüpünde karıştıracaksın. mantıklı. bilekten sallıyoruz yalnız olabildiğince homojen karışmalı. sağlıklı olsun bebeğimiz.
 3. gebelik desteği.

  tavsiye edilenin aksine süreçle ilgili hiçbir konuda bilgi sahibi olmanıza gerek yoktur. kendinizi tamamen doktorunuza emanet ederek sürecin sonlanmasını beklemeniz daha sağlıklı olacaktır. bunun sebebi ise tüm sürecin hormonlara dayalı olmasındandır. bireylerdeki en küçük endişe, tereddüt vb. içine kurt düşürecek ruh hali "tüp bebek" sürecini bile etkileyecektir.

  her tüp girişimi başarılı olmayabilir; tıpkı doğal yollarla gebelik yaşamanın zor olması gibi. her ikisinin de başarılı olma oranı aynıdır. dolayısıyla bu tüp bebek sürecine de normal gebelik gibi yaklaşarak mümkün olduğunca ruh halinizi pozitif tutmak ve konudan bihaber yaşamak başarı şansını arttıracaktır.

  çoğu konuda bilgi sahibi olmak bir çeşit avantaj da olsa bu konudaki ruh hali hormonları doğrudan etkileyeceğinden ne kadar çok bilgi sahibi olunursa endişe düzeyi artacaktır. bu da operasyonun başarı düzeyini düşürür. (hiç olmazsa çiftlerden birinin durumdan bihaber olması fayda sağlar)

  çoğu tüp bebek girişiminde bulunan anne-baba adaylarının biyolojik olarak bir engelleri olmamasına rağmen gebelik yaşayamamaları da bu endişe düzeyi ile ilişkilendirilmektedir.

  Tüp Bebekte Moral Faktörü

  Tüp Bebekte Stres Faktörü